Patronaty, Recenzje

DIVINE WEEP „Tears of the Ages”

Total Metal Records & Metal Scrap Records, 2016

Muzyka: Heavy Metal
Strona internetowa: https://www.facebook.com/divineweep
Czas trwania: 49:58 minut (10 utworów)
Kraj: Polska

 

Białostocki zespół wydał swój drugi album, można rzec, że na swoje dziesięciolecie. A w 2016 roku album ten ukazał się pod szyldem Ukraińskich wytwórni Total Metal Records i Metal Scrap Records, które muszę przyznać, skupiają wokół sobie wiele wartościowych zespołów z różnych gatunków muzyki Metalowej.

DIVINE WEEP należy do tych zespołów, który wiernie podążają tropem swoich idoli, wzorując się na ich dokonaniach, żeby nie powiedzieć – naśladując ich… W przypadku DIVINE WEEP jest to uwielbienie do Heavy Metalu, do klasyków tego gatunku, zwłaszcza do tzw. New Wave of British Heavy Metal (NWOBHM). A zatem począwszy od okładki, a kończąc na warstwie lirycznej oraz muzycznej mamy tutaj do czynienia z czystym, niczym nie skażonym, klasycznym Heavy Metalem…

Kompozycje są naprawdę stylowe, słychać w nich zapatrywania w stronę IRON MAIDEN, JUDAS PRIEST czy HELLOWEEN i im podobnym. Każdy dźwięk, każda fraza jest typowa dla tego stylu… Dynamiczne i galopujące tempo, energiczne (czasem zadziorne) zagrywki, melodyjne i klimatyczne, przestrzenne (wręcz chwilami wirtuozerskie) solówki, śpiewano-krzyczane wokalizy i łatwo wpadające w ucho refreny, klimat pełen patosu i heroizmu… To są atrybuty tego gatunku…

Oczywiście całość jest nasączona sporą dawką gitarowo-wokalnych melodii i emocjonalnych uniesień. Należy też podkreślić fakt, że wokalista Igor Tarasiewicz jest naprawdę dobry. Doskonale radzi sobie w wysokich rejestrach (melodyjnie śpiewając oraz agresywnie piskliwie krzycząc) jak i schodząc w rejony niskich agresywnych tonacji. Wielu polskich power-heavy-metalowych wokalistów nie do końca radzi sobie ze swoim śpiewem, a tutaj jest naprawdę profesjonalnie.

W utworach „Tears of the Ages” i „Łzy wieków” (polski odpowiednik poprzedniego utworu) gościnnie wystąpił Wojciech Hoffmann (z legendarnego TURBO) grając gitarowe partie solowe, co zapewne było sporym zaszczytem dla kapeli.

Szczerze mówiąc nie ma sensu deliberować nad istotą naśladownictwa w muzyce. Należałoby wybierać co jest wyższością – zachowanie tradycji czy innowacyjność. Myślę, że obydwie wartości są słuszne, a dany zespół musi się określić, którą drogą podążać. A to właśnie między innymi dzięki takim kapelom jak DIVINE WEEP tradycja nie zanika.

… Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Metal jednoznacznie był Metalem… Obecnie coraz częściej nie wiadomo czy Metal to już Core – a może jeszcze Rock?

Lista utworów:
1. Fading Glow
2. The Mentor
3. Day of Revenge
4. Last Breath
5. Petrified Souls
6. Imperious Blade
7. Never Ending Path
8. Tears of the Ages
9. Age of the Immortal
10. Łzy wieków

Skład:
Dariusz Karpiesiuk – Perkusja
Bartosz Kosacki – Gitary & keyboards
Janusz Grabowski – Bas
Dariusz Moroz – Gitary
Igor Tarasiewicz – Wokale

Ocena: 8.0/10

About the author / 

Pavel

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.Reklama

Konkursy

Koncerty

Patronujemy

METAL CENTRE English Version

Dodaj nas:

Instagram► Jesteś zainteresowany(a) wymianą linkiem lub banerem? Kliknij po szczegóły.