Recenzje

dEMOTIONAL „Discovery”

Art Gates Records, 2017

Muzyka: Melodic Modern Metal / Contemporary Metal
Strona internetowa: www.facebook.com/demotionalband
Czas trwania: 37:27 minuty (10 utworów)
Kraj: Szwecja

 

Band dEMOTIONAL powstał w 2009. Wcześniej wydał dwa pełno czasowe albumy, „State: In Denial” w 2013 i „Tarrasis” w 2015. Dużo koncertował w Skandynawii i Europie (m.in. u boku ARCH ENEMY i ENTOMBED). Odbył też trasę po Rosji jako headliner. Charakterystyczne jest, że członkowie zespołu nie boją się garnituru, na scenie i poza nią prezentują się w modnych, szykownych ubraniach.

Zawartość „Discovery” to posiadający kopa Metal, ale melodyjny, nie ekstremalny. Muzycznie kojarzy mi się z amerykańskimi ostrymi zespołami związanymi ze sceną CCM (Contemporary Christian Metal). W dEMOTIONAL śpiewa dwóch wokalistów (w utworze „Monster” gościnnie udziela się Jenny Fagerstrandh), jeden czysto, ze spokojną ekspresją, drugi z gardła, mocno, z zaangażowaniem. Kompozycje wykorzystują klawisze i elektronikę, ale to muzyka przede wszystkim gitarowa, syntetyczne dźwięki są tylko dodatkiem. Gitarzyści, basista i bębniarz znają się na swoim fachu, lecz żaden z nich nie wybija się ponad resztę umiejętnościami.

Utwory są krótkie, ale dużo się w nich dzieje: dominuje szybkość, ale są wplecione fragmenty spokojne, ciekawe solówki gitar, obaj wokaliści dobrze ze sobą współpracują, klawiszowiec i perkusista też mają swoje momenty, rytmy i melodie często się zmieniają. Wszystkie elementy harmonijnie łączą się w spójną całość. Muzyka na płycie stopniowo się rozkręca, coraz bardziej wciągając słuchacza.

„Discovery” posiada dramaturgię, jednak przekaz krążka nie jest ciemny, negatywistyczny. To nie klimaty black/death ani primitive BM. Nie każdemu ten rodzaj metalu przypadnie do gustu. Ale patrząc bez uprzedzeń szwedzki sekstet wykonał profesjonalnie i z sercem, to co zamierzał. W swoim stylu „Discovery” jest udaną płytą.

Lista utworów:
1.What Have We Become
2.Ashes
3.All that it Takes
4.Monster
5.Overload
6.If You Believe
7.Mimic
8.Carry On
9.Train Wreck
10.One Hour Stranger

Skład:
Christopher Kristensen – wokal
Nils-Petter Power – wokal
Sebastian Fjordevik – gitara
Johan Olofsson – gitara
Kristoffer Lindh – bas
Tommy Magnusson – perkusja

Ocena: 8.0/10

About the author / 

Livius Pilavi

Miejsce zamieszkania: Wałbrzych, Polska. Zainteresowania: muzyka, sztuki plastyczne, literatura, filozofia, biologia, neuronauka, astronomia, nietypowe odmiany szachów. Ulubione gatunki muzyczne: Black Metal, Progresywny Metal, Progresywny Rock, Hard Rock, Gothic, New Wave, Cold Wave, Noise, Elektroniczna Szkoła Berlińska. W wolnych chwilach tworzy kontrowersyjne opowiadania i rysunki.Reklama

Konkursy

  • Wygraj archiwalny egzemplarz Blackastrial Magazine #2/2010 [Zakończony]

    Mamy do rozlosowania 3 archiwalne egzemplarze Blackastrial Magazine (007) – A w nim do poczytania długie i wyczerpujące wywiady z: WATAIN, IMMOLATION, SHINING (Nor), MAYHEM, BORKNAGAR, MASTER, MERRIMACK, CORRUPTION, JAREK SZUBRYCHT, TORMENTED, THE CRYPT PRODUCTIONS, NOCTIFERIA, AGAINST THE PLAGUES, BLASPHEMIC CRUELTY, MYOPIA, Zbyszek Bielak, INFIDEL, David E. Williams… oraz felietony, recenzje CD, relacje z koncertów……

Koncerty

  • Apricity European Tour 2018

    Immortal Frost Productions informuje, iż 11 kwietnia w klubie Rudeboy – Bielsko-Biała, w ramach Apricity European Tour 2018, która obejmie 16 miast w 10 krajach naszego kontynentu, zagrają Atra Vetosus (Melodic Black Metal, Australia), Perennial Isolation (Atmospheric Black Metal, Hiszpania) i Drawn Into Descent (Atmospheric Black Metal, Belgia).

Patronujemy

METAL CENTRE English Version

Dodaj nas:

Instagram► Jesteś zainteresowany(a) wymianą linkiem lub banerem? Kliknij po szczegóły.