Recenzje

dEMOTIONAL „Discovery”

Art Gates Records, 2017

Muzyka: Melodic Modern Metal / Contemporary Metal
Strona internetowa: www.facebook.com/demotionalband
Czas trwania: 37:27 minuty (10 utworów)
Kraj: Szwecja

 

Band dEMOTIONAL powstał w 2009. Wcześniej wydał dwa pełno czasowe albumy, „State: In Denial” w 2013 i „Tarrasis” w 2015. Dużo koncertował w Skandynawii i Europie (m.in. u boku ARCH ENEMY i ENTOMBED). Odbył też trasę po Rosji jako headliner. Charakterystyczne jest, że członkowie zespołu nie boją się garnituru, na scenie i poza nią prezentują się w modnych, szykownych ubraniach.

Zawartość „Discovery” to posiadający kopa Metal, ale melodyjny, nie ekstremalny. Muzycznie kojarzy mi się z amerykańskimi ostrymi zespołami związanymi ze sceną CCM (Contemporary Christian Metal). W dEMOTIONAL śpiewa dwóch wokalistów (w utworze „Monster” gościnnie udziela się Jenny Fagerstrandh), jeden czysto, ze spokojną ekspresją, drugi z gardła, mocno, z zaangażowaniem. Kompozycje wykorzystują klawisze i elektronikę, ale to muzyka przede wszystkim gitarowa, syntetyczne dźwięki są tylko dodatkiem. Gitarzyści, basista i bębniarz znają się na swoim fachu, lecz żaden z nich nie wybija się ponad resztę umiejętnościami.

Utwory są krótkie, ale dużo się w nich dzieje: dominuje szybkość, ale są wplecione fragmenty spokojne, ciekawe solówki gitar, obaj wokaliści dobrze ze sobą współpracują, klawiszowiec i perkusista też mają swoje momenty, rytmy i melodie często się zmieniają. Wszystkie elementy harmonijnie łączą się w spójną całość. Muzyka na płycie stopniowo się rozkręca, coraz bardziej wciągając słuchacza.

„Discovery” posiada dramaturgię, jednak przekaz krążka nie jest ciemny, negatywistyczny. To nie klimaty black/death ani primitive BM. Nie każdemu ten rodzaj metalu przypadnie do gustu. Ale patrząc bez uprzedzeń szwedzki sekstet wykonał profesjonalnie i z sercem, to co zamierzał. W swoim stylu „Discovery” jest udaną płytą.

Lista utworów:
1.What Have We Become
2.Ashes
3.All that it Takes
4.Monster
5.Overload
6.If You Believe
7.Mimic
8.Carry On
9.Train Wreck
10.One Hour Stranger

Skład:
Christopher Kristensen – wokal
Nils-Petter Power – wokal
Sebastian Fjordevik – gitara
Johan Olofsson – gitara
Kristoffer Lindh – bas
Tommy Magnusson – perkusja

Ocena: 8.0/10

About the author / 

Livius Pilavi

Miejsce zamieszkania: Wałbrzych, Polska. Zainteresowania: muzyka, sztuki plastyczne, literatura, filozofia, biologia, neuronauka, astronomia, nietypowe odmiany szachów. Ulubione gatunki muzyczne: Black Metal, Progresywny Metal, Progresywny Rock, Hard Rock, Gothic, New Wave, Cold Wave, Noise, Elektroniczna Szkoła Berlińska. W wolnych chwilach tworzy kontrowersyjne opowiadania i rysunki.Reklama

Konkursy

  • Wygraj archiwalny egzemplarz Born To Die’zine #4 [Zakończony]

    Tym razem mamy nagrodę w postaci archiwalnego egzemplarza Born To Die’zine #4 – podziemnego muzycznego magazynu wydanego w 2001 roku, w którym znajdują się wywiady z Horfixion, The Last Fall, Crypt, Open Casket, Gothica, Forest Of Impaled, Lord, The Venus Fly Trap, Pandemia, Butchered , Liege Lord, Cenotaph, Lunatic Gods, Vintage Solemnity, Krabathor, Indicium, Double…

Koncerty

Patronujemy

  • Deformeathing Festival 2017 już 23 września

    Na 23.09.2017 zaplanowana została pierwsza edycja Deformeathing Festival. Zagrają Trauma, Mord’A’Stigmata, Epitome, Terrordome i FAM. Lokalizacja to znany i ceniony Rudeboy Club w Bielsku-Białej. Bilety w cenie 40 zł (przedsprzedaż) / 50 zł (w dniu koncertu). Wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia:

METAL CENTRE English Version

Dodaj nas: