Recenzje

HESPERION “Живим… / Who Alive…”

Total Metal Records, 2017

Muzyka: Progressive Heavy Metal
Strona internetowa: www.facebook.com/hesperionband/
Czas trwania: 42:22 minuty (7 utworów)
Kraj: Ukraina

 

Ukraiński metalowy sekstet powstał w 2014 roku w miejscowości Irpin, leżącej w regionie Kijowa. Omawiana płyta to ich pierwsze w ogóle wydawnictwo. I bardzo udane. Ta płyta podoba mi się również dlatego, że w wielu miejscach – m.in. w utworach „Тысячи бессонных ночей” i „Танец над бездной” kojarzy mi się bardzo z nieodżałowanym polskim ABRAXAS, który uwielbiam. Te skojarzenia dotyczą wokalu i gry gitarzystów, oraz sposobu budowania utworów.

Muzycznie na krążku przeplatają się fragmenty nastrojowe i romantyczne, a także prog-rockowe (które często przypominają mi ABRAXAS) i oprócz tego ostre heavy-metalowe. HESPERION ma duży skład, ale każdy z muzyków i wokalista (czasami śpiewa w jednym utworze dwóch wokalistów) dużo wnosi do całości, każdy jest potrzebny. Przede wszystkim zachwycają gitarzyści, często popisując się świetnymi partiami i solówkami, czuje się, że grają z serca.

Ciekawe są dialogi obu gitar. Basista też w wielu momentach pokazuje swoje umiejętności, dotyczy to również perkusisty. Gardłowy bardzo wczuwa się w interpretowane teksty, śpiewa w sposób przepełniony emocjami. Czasami dwaj wokaliści śpiewają jednocześnie lub naprzemiennie. Jeśli chodzi o klawisze, to wydaje się, że cały czas pozostają w tle, są tylko drobnym dodatkiem. Ale tak naprawdę są ważne, w różnych miejscach wykorzystują umiejętnie odmienne rodzaje dźwięków (m.in. klawesyn, pianino). Bez tej przyprawy muzyczne danie smakowałoby gorzej. Zresztą parapet zalicza kilka ciekawych solówek.

Kompozycje są wielowymiarowe, dużo się w nich dzieje, niektóre mają charakter bardziej progresywny, inne są bardziej heavy-metalowe. Ale ta muzyka płynie i pociąga za sobą słuchacza, pomieszanie różnych środków wyrazu – liryzmu, podniosłości, instrumentalnej sprawności, metalowej galopady – nie jest chaotyczne, wszystko do siebie pasuje. To twórczość pełna dramatyzmu i pulsującego życia.

Filozof Heidegger napisał kiedyś, że „nicość nicuje”. Powiedziałbym, że w przypadku tego bandu „muzyka muzykuje”. Sądzę, że kariera HESPERION dopiero się zaczyna.

Lista utworów:
1. Анжелика / Angelica
2. Тысячи бессонных ночей / Thousands Sleepless Nights
3. Танец над бездной / Dance Over Abyss
4. Ленор / Lenore
5. Призрак войны / Ghost of War
6. Живим / Who Alive
7. Страж Вітчизни / Guardian of Homeland

Skład:
Oleg „Gera” Gerasko – bas, chórki
Vitaliy Petrenko – perkusja
Gulnara Asanova – klawisze
Oleksiy Kharitonov – wokal
Andriy „Andrik” Yaremenko – gitara
Denis Buslenko – gitara

Ocena: 9.0/10

About the author / 

Livius Pilavi

Miejsce zamieszkania: Wałbrzych, Polska. Zainteresowania: muzyka, sztuki plastyczne, literatura, filozofia, biologia, neuronauka, astronomia, nietypowe odmiany szachów. Ulubione gatunki muzyczne: Black Metal, Progresywny Metal, Progresywny Rock, Hard Rock, Gothic, New Wave, Cold Wave, Noise, Elektroniczna Szkoła Berlińska. W wolnych chwilach tworzy kontrowersyjne opowiadania i rysunki.Reklama

Konkursy

Koncerty

Patronujemy

METAL CENTRE English Version

Dodaj nas:

Instagram► Jesteś zainteresowany(a) wymianą linkiem lub banerem? Kliknij po szczegóły.