Recenzje

HESPERION “Живим… / Who Alive…”

Total Metal Records, 2017

Muzyka: Progressive Heavy Metal
Strona internetowa: www.facebook.com/hesperionband/
Czas trwania: 42:22 minuty (7 utworów)
Kraj: Ukraina

 

Ukraiński metalowy sekstet powstał w 2014 roku w miejscowości Irpin, leżącej w regionie Kijowa. Omawiana płyta to ich pierwsze w ogóle wydawnictwo. I bardzo udane. Ta płyta podoba mi się również dlatego, że w wielu miejscach – m.in. w utworach „Тысячи бессонных ночей” i „Танец над бездной” kojarzy mi się bardzo z nieodżałowanym polskim ABRAXAS, który uwielbiam. Te skojarzenia dotyczą wokalu i gry gitarzystów, oraz sposobu budowania utworów.

Muzycznie na krążku przeplatają się fragmenty nastrojowe i romantyczne, a także prog-rockowe (które często przypominają mi ABRAXAS) i oprócz tego ostre heavy-metalowe. HESPERION ma duży skład, ale każdy z muzyków i wokalista (czasami śpiewa w jednym utworze dwóch wokalistów) dużo wnosi do całości, każdy jest potrzebny. Przede wszystkim zachwycają gitarzyści, często popisując się świetnymi partiami i solówkami, czuje się, że grają z serca.

Ciekawe są dialogi obu gitar. Basista też w wielu momentach pokazuje swoje umiejętności, dotyczy to również perkusisty. Gardłowy bardzo wczuwa się w interpretowane teksty, śpiewa w sposób przepełniony emocjami. Czasami dwaj wokaliści śpiewają jednocześnie lub naprzemiennie. Jeśli chodzi o klawisze, to wydaje się, że cały czas pozostają w tle, są tylko drobnym dodatkiem. Ale tak naprawdę są ważne, w różnych miejscach wykorzystują umiejętnie odmienne rodzaje dźwięków (m.in. klawesyn, pianino). Bez tej przyprawy muzyczne danie smakowałoby gorzej. Zresztą parapet zalicza kilka ciekawych solówek.

Kompozycje są wielowymiarowe, dużo się w nich dzieje, niektóre mają charakter bardziej progresywny, inne są bardziej heavy-metalowe. Ale ta muzyka płynie i pociąga za sobą słuchacza, pomieszanie różnych środków wyrazu – liryzmu, podniosłości, instrumentalnej sprawności, metalowej galopady – nie jest chaotyczne, wszystko do siebie pasuje. To twórczość pełna dramatyzmu i pulsującego życia.

Filozof Heidegger napisał kiedyś, że „nicość nicuje”. Powiedziałbym, że w przypadku tego bandu „muzyka muzykuje”. Sądzę, że kariera HESPERION dopiero się zaczyna.

Lista utworów:
1. Анжелика / Angelica
2. Тысячи бессонных ночей / Thousands Sleepless Nights
3. Танец над бездной / Dance Over Abyss
4. Ленор / Lenore
5. Призрак войны / Ghost of War
6. Живим / Who Alive
7. Страж Вітчизни / Guardian of Homeland

Skład:
Oleg „Gera” Gerasko – bas, chórki
Vitaliy Petrenko – perkusja
Gulnara Asanova – klawisze
Oleksiy Kharitonov – wokal
Andriy „Andrik” Yaremenko – gitara
Denis Buslenko – gitara

Ocena: 9.0/10

About the author / 

Livius Pilavi

Miejsce zamieszkania: Wałbrzych, Polska. Zainteresowania: muzyka, sztuki plastyczne, literatura, filozofia, biologia, neuronauka, astronomia, nietypowe odmiany szachów. Ulubione gatunki muzyczne: Black Metal, Progresywny Metal, Progresywny Rock, Hard Rock, Gothic, New Wave, Cold Wave, Noise, Elektroniczna Szkoła Berlińska. W wolnych chwilach tworzy kontrowersyjne opowiadania i rysunki.Reklama

Konkursy

  • Wygraj archiwalny egzemplarz Blackastrial Magazine #2/2010 [Zakończony]

    Mamy do rozlosowania 3 archiwalne egzemplarze Blackastrial Magazine (007) – A w nim do poczytania długie i wyczerpujące wywiady z: WATAIN, IMMOLATION, SHINING (Nor), MAYHEM, BORKNAGAR, MASTER, MERRIMACK, CORRUPTION, JAREK SZUBRYCHT, TORMENTED, THE CRYPT PRODUCTIONS, NOCTIFERIA, AGAINST THE PLAGUES, BLASPHEMIC CRUELTY, MYOPIA, Zbyszek Bielak, INFIDEL, David E. Williams… oraz felietony, recenzje CD, relacje z koncertów……

Koncerty

Patronujemy

METAL CENTRE English Version

Dodaj nas: