Recenzje

SARGATANAS „Enlightenment”

Old Temple, 2017 (Conquistador, 1999)

Muzyka: Doom Death Metal
Strona internetowa: https://oldtemple.bandcamp.com/album/sargatanas-the-enlightenment
Czas trwania: 61:06 minuty (12 utworów)
Kraj: Meksyk

 

Recenzja dotyczy meksykańskiego SARGATANAS, istnieje co najmniej 5 metalowych zespołów o tej nazwie, z różnych rejonów świata. „Enlightenment” to podobno bardzo kultowa płyta, ale ja wcześniej nie słyszałem ani o tym bandzie, ani o tym tytule. Jest to pełno czasowy debiut Meksykanów (wcześniej nagrali tylko trzy demówki), pierwotnie wydany w 1999 przez Conquistador, wznowiony w 2017 przez Old Temple, bez żadnych poprawek w stosunku do oryginału. Okładkę wykonał sprawny plastyk-amator, nie jest to niewydarzony rysunek, jakie często niestety spotyka się na podziemnych wydawnictwach.

Muzyka to old-school death-metal połączony z doom’em. Dominująca atmosfera na płycie to mrok, ciężar, przygnębienie, patologia umysłowa, chorobliwość – od pierwszego do ostatniego utworu. Ale zawartość „Enlightenment” to nie epatowanie monotonią. Poszczególne tracki posiadają swoją indywidualność, choć podporządkowane są głównej koncepcji muzycznej. W utworach najczęściej szybkie i bardzo szybkie partie w stylu death występują na zmianę z ciężkim doomem. Wszystko zagrane jest prosto, solówki gitarowe, jeśli w ogóle się pojawiają to są prymitywne.

Obskurność przekazu artystycznego współbrzmi dobrze z surową, brudną produkcją. Pierwsze dwa numery kojarzą mi się z płytą GRAVE „Into the Grave”, z powodu niskiego strojenia instrumentów, sposobu gry gitarzysty i wokalu. Ostatnie dwa utwory posiadają pewną melodyjność, zmiany rytmów i tempa, zatrzymania, ciekawe zagrywki gitary, są to przemyślane kompozycje.

Wszystko co pomiędzy na tym krążku to podziemny, niekomercyjny, prosty death i doom. Najważniejsza w takiej muzyce jest atmosfera ciemności, bluźnierstwa, nie-człowieczeństwa.

„Enlightenment” zawiera godzinę czegoś takiego, nie powodując znużenia przy słuchaniu. Jedni lubią taką wypowiedź muzyczną inni nie. Mi ta płyta podpasowała.

Lista utworów:
1.Eternal Darkness
2.Fear and Suffering
3.The Proclamation
4.Diatribe of the Occult
5.Ritual of the Advent
6.Satan’s Curse (Possesed cover)
7.Satanist
8.Veneration of the Black Mark in the Dark Ancestral Forest
9.Doom of Fire
10.Sargatanas
11.Blessed Are the Sons of the Black Flame
12.The Enlightenment

Skład:
Lord Sargatanas – gitara prowadząca, gitara rytmiczna
Anathama’s God – bas, chórki
Urantial’s Emperor – drums
Amon – gitara, chórki

Ocean: 8.5/10

About the author / 

Livius Pilavi

Miejsce zamieszkania: Wałbrzych, Polska. Zainteresowania: muzyka, sztuki plastyczne, literatura, filozofia, biologia, neuronauka, astronomia, nietypowe odmiany szachów. Ulubione gatunki muzyczne: Black Metal, Progresywny Metal, Progresywny Rock, Hard Rock, Gothic, New Wave, Cold Wave, Noise, Elektroniczna Szkoła Berlińska. W wolnych chwilach tworzy kontrowersyjne opowiadania i rysunki.Reklama

Konkursy

  • Wygraj archiwalny egzemplarz Blackastrial Magazine #2/2010 [Zakończony]

    Mamy do rozlosowania 3 archiwalne egzemplarze Blackastrial Magazine (007) – A w nim do poczytania długie i wyczerpujące wywiady z: WATAIN, IMMOLATION, SHINING (Nor), MAYHEM, BORKNAGAR, MASTER, MERRIMACK, CORRUPTION, JAREK SZUBRYCHT, TORMENTED, THE CRYPT PRODUCTIONS, NOCTIFERIA, AGAINST THE PLAGUES, BLASPHEMIC CRUELTY, MYOPIA, Zbyszek Bielak, INFIDEL, David E. Williams… oraz felietony, recenzje CD, relacje z koncertów……

Koncerty

  • Apricity European Tour 2018

    Immortal Frost Productions informuje, iż 11 kwietnia w klubie Rudeboy – Bielsko-Biała, w ramach Apricity European Tour 2018, która obejmie 16 miast w 10 krajach naszego kontynentu, zagrają Atra Vetosus (Melodic Black Metal, Australia), Perennial Isolation (Atmospheric Black Metal, Hiszpania) i Drawn Into Descent (Atmospheric Black Metal, Belgia).

Patronujemy

METAL CENTRE English Version

Dodaj nas:

Instagram► Jesteś zainteresowany(a) wymianą linkiem lub banerem? Kliknij po szczegóły.