Recenzje

CORPSE GARDEN „IAO 269”

Godz Ov War Productions, 2017

Muzyka: Avantgarde Death Metal
Strona internetowa: facebook.com/corpsegardencr
Czas trwania: 51:19 minuty (9 utworów)
Kraj: Kostaryka

 

Kostarykański band powstał w 2008 roku w miejscowości Heredia, ośrodka uniwersyteckiego u podnóża wulkanu Barva, gdzie rezyduje do dziś. Przed omawianą płytą wydali jedno demo, dwa single i dwa pełno czasowe albumy. W materiałach informacyjnych można przeczytać, że zespół CORPSE GARDEN na płycie „IAO 269” gra death-metal.

Częściowo jest to prawda, są fragmenty na pewno należące do stylu śmierć-metal, ale zawartość tego krążka to konglomerat różnych odmian brutalnej muzyki, ale też spokojnej, w stylu ambient. Trudno tą muzę opisać. Większość utworów ciągle się zmienia, mamy w nich następujące po sobie w różnej kolejności i dawce brutalny death, doom, granie motoryczne, przestrzenne, styl kojarzący mi się z debiutem TODAY IS THE DAY, coś co nazwałbym psychodelicznym metalem, także awangardowy metal, elektroniczny ambient (ten ostatni dominuje w utworze „La Muerte: Principio y Redención”).

Panuje tu ciemność, opętanie, szaleństwo, połączone z okultystycznymi tekstami. Nie znajdziemy jednak bezładu. Każdy utwór i cały album są doskonale skomponowane, posiadają dramaturgię, wszystko jest dobrze poukładane i dopasowane. To poziom tworzenia nie każdemu dostępny. Główny wokalista posiada bogactwo środków wyrazu, śpiewa różnorodnymi technikami (często towarzyszy mu growl albo wrzask kolegi z zespołu), podobnie do blackowego skrzeku, growlująco, deklamuje po hiszpańsku, krzyczy, jeszcze inaczej w trudnym do nazwania stylu ekstremalnie moduluje głos.

Instrumentaliści są zawodowcami. Gitarzyści potrafią zagrać nie tylko klasycznie „poprawnie” ale i niestandardowo – jak w utworze „The Elevenfold Vibration”, gdzie nie tylko wiosła, ale także bas i perkusja pogrywają w „rozjechany” sposób, tworząc mimo to spójną całość. W tracku „Loathing” basista daje niesamowity popis muzykowania, cały utwór „stoi” na jego czterech strunach. W innych numerach też potrafi się pokazać. Perkusista jest bardzo kreatywny, wiele wnosi do zespołu.

Muzycy wykazują niezwykłe zaangażowanie w to, co robią. Koncerty CORPSE GARDEN muszą być piekłem na ziemi. Dla mnie „IAO 269” to płyta potężna i oryginalna. Niech każdy zainteresowany ją odsłucha i sam wyrobi sobie opinię. Niektórym ta niestandardowość może nie przypaść do gustu.

 

Lista utworów:
1.Aeon of Horus
2.Death Hex
3.Ain Soph Aur
4.Selenomantic Ecstasies
5.La Muerte: Principio y Redención
6.IAO 269
7.The Elevenfold Vibration
8.Expanding the Vision Call
9.Loathing

Skład:
Felipe Tencio Taborda – wokal, dźwięki syntetyczne
Carlos Venegas Shing – bas
Esteban Sancho Goldberg – gitara, chórki
Federico Gutieérrez Madrigal – gitara
Erick Mejia Arguedas – perkusja

Ocena: 10/10

About the author / 

Livius Pilavi

Miejsce zamieszkania: Wałbrzych, Polska. Zainteresowania: muzyka, sztuki plastyczne, literatura, filozofia, biologia, neuronauka, astronomia, nietypowe odmiany szachów. Ulubione gatunki muzyczne: Black Metal, Progresywny Metal, Progresywny Rock, Hard Rock, Gothic, New Wave, Cold Wave, Noise, Elektroniczna Szkoła Berlińska. W wolnych chwilach tworzy kontrowersyjne opowiadania i rysunki.Reklama

Konkursy

  • Wygraj archiwalny egzemplarz Blackastrial Magazine #1/2010 [Rozpoczęty]

    Kolejny raz mamy do rozlosowania 3 archiwalne egzemplarze Blackastrial Magazine (006) – A w nim do poczytania wywiady z BURZUM, UNLEASHED, RIVERSIDE, FULCRUM, KULT OV AZAZEL, Mitch Dickinson, REDRUM, Artur Szolc, DECAPITATED, ABIGOR, UNLEASHED, DEUTSCH NEPAL, MOJA ADRENALINA, Paweł Frelik, DIVINE EVE, KATATONIA, GOJIRA, ULCERATE, NEUROTHING, HORUS CYCLIC DAEMON… oraz felietony, recenzje CD, relacje z…

Koncerty

Patronujemy

METAL CENTRE English Version

Dodaj nas:

Instagram► Jesteś zainteresowany(a) wymianą linkiem lub banerem? Kliknij po szczegóły.