GRIN – techniczni Metalowcy

Początki zespołu sięgają 1989 roku kiedy to w Sopocie powstaje grupa MAJOR SMISS. Młodzi muzycy zainspirowani dokonaniami Coroner, Mekong Delta czy wczesnym Megadeth, już od pierwszych chwil swojej działalności zdobywają sympatię lokalnych fanów co owocuje wieloma koncertami w towarzystwie grup Hektor, Korba, Henear, Tyran czy Jaguar, a także występem na „legendarnej” Drrramie w Pruszczu Gdańskim oraz rok po roku wydawanymi kasetami demo „Czas życia, czas śmierci” i „Pain and darkness”, w których nagraniu uczestniczył obecny muzyk Against The Plagues – Wawrzyn Chyliński!

Natomiast wydana w 1993 roku kaseta „Morze zła” otworzyła zespołowi drogę do wzięcia udziału w wielu prestiżowych wówczas imprezach takich jak Jarocin, Węgorzewo czy pre-Woodstock czyli Energia Sztuki! Kolejne demo „Wakacje w Silverland”, a w ślad za nim nagrany w 1995 materiał na pierwszą płytę, „D.Y.B.”, obok którego grupa nagrała „video – czołówkę” do Sopot Festiwal ’95 miała zapewnić zespołowi zasłużone miejsce w metalowym panteonie… Niestety chwilę potem Major Smiss przestaje istnieć…

Zdeterminowany lider i założyciel wspomnianego Major Smiss, Marcin Borzęcki postanawia wskrzesić swoje dzieło wraz z zupełnie nowymi muzykami oraz pod inną banderą. W ten oto sposób na początku 1996 roku powstaje grupa GRIN! Intensywne próby oraz koncerty owocują w tym samym roku nagraniem w zaimprowizowanym studio pierwszej kasety demo. W miedzy czasie grupa popełnia jeszcze jedno reh – demo by wreszcie w roku 1998, niejako przecierając szlaki innym metalowym zespołom, wejść do gdańskiego Red Studio i pod czujnym okiem realizatora Piotra Łukaszewskiego zarejestrować w pełni profesjonalnie trzy nowe utwory składające się na trzecie demo „Psychosen” przynoszące zespołowi niemały rozgłos w prasie podziemnej, co znacznie przekłada się na częstotliwość koncertowania, zarówno u boku czołówki krajowej sceny, jak i zagranicznych zespołów Krabathor, Acheron czy Pandemia. Po kilku dość poważnych przymiarkach do nagrania debiutanckiego krążka pod koniec 2001 roku Grin rejestruje wreszcie materiał o wymownym tytule „Universal Antidote”, który niestety nigdy nie ukazuje się oficjalnie. Chwilę potem grupa przestaje istnieć.

Po dwunastu latach przerwy, bogatsi o nowe doświadczenia (Blindead, Trauma, Ghost, Hellborn…) muzycy postanowili reaktywować GRIN. W niemalże idealnym składzie jak przed laty zespół rozpoczął intensywne próby, koncerty (m.in. Drrrama 2015) oraz szlifowanie nowego materiału. „A scanner darkly” powstał na przełomie 2015/16 roku, a niecały rok później zostaje wydany oficjalnie dzięki Deformeathing Production. Pierwsza połowa roku 2017 minęła na intensywnej promocji „A Scanner Darkly”, która objęła nie tylko liczne koncerty w całym kraju, ale także wizyty w największych magazynach muzycznych oraz stacjach radiowych. W chwili obecnej zespół jest w trakcie rejestracji nowego albumu o roboczym tytule „Building better worlds”. Muzyka wykonywana przez zespół to wciąż bardzo techniczne granie , w którym to inspiracje wychodzą daleko poza death metalową stylistykę.

Skład grupy przedstawia się następująco:
– Marcin Borzęcki – gitara & wokal
– Krzysztof Dobrowolski – gitara
– Piotr Kawalerowski – bas
– Kuba Przybylski – perkusja

Obecnie GRIN kończy nagrywanie nowej płyty.

https://www.facebook.com/GRIN666

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.
Powrót do góry