Recenzje

GRIN „A Scanner Darkly” + „Promo’98”

Deformeathing Productions, 2017

Muzyka: Technical Thrash/Death/Groove Metal

Strona internetowa: https://www.facebook.com/GRIN666/

Czas trwania: 22:00 minuty (7 utworów)

Kraj: Polska

 

Można powiedzieć, że GRIN jest kontynuacją kapeli powstałej w drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, o nazwie MAJOR SMISS, a ponadto doświadczenie muzyków sięga takich kapel jak chociażby BLINDEAD, HESPERUS DIMENSION, MESS AGE, YATTERING, GHOST, TRAUMA, ROPIEŃ, DARK LEGION i kilku innych… Od 1996 roku zespół w zasadzie wydał tylko różne materiały demo i jedną epkę. A obecny materiał zawiera właśnie utwory wydane już wcześniej – „A Scanner Darkly” (Ep z 2016 roku) i „Promo’98” (Demo „Psychosen” z 1998 roku)…

Na pierwszy ogień zespół wysunął najświeższe utwory (te z 2016 roku). Już pierwsze dźwięki potwierdziły zapowiadane fascynacje technicznym i ciężkim graniem z rejonów Thrash/Death/Groove Metalu… Ciężkie gitarowe uderzenia i mocne akcenty z dość częstą zmianą rytmiki wysuwają się na pierwszy plan. Jednak te kanonady agresywnych riffów są zakłócane (w pozytywnym znaczeniu) przez gitarowe solówki, chwilami z jazzowym sznytem oraz melodyczne gitarowe zagrywki.

Do tej technicznej agresji wkomponowany jest („przesterowany”) growling, który wzmaga brutalność całości i nadaje dodatkowo klimatu monstrualnej wściekłości. Chociaż chwilami majaczą też jakieś mroczne melorecytacje. Dodatkowego futurystyczno-mrocznego klimatu nadają minimalistyczne samplowo-syntezatorowe intra przed utworami…

Z kolei trzy ostatnie utwory należą do dalszej przeszłości, czyli do materiału pochodzącego z 1998 roku, którego brzmienie i aranżacje są nieco inne… Dla mnie brzmienie jest bardziej przejrzyste i czytelne, jak i krzycząco-growlujący wokal jest bardziej czytelny (co szczególnie sprawdziło się przy tych polskojęzycznych utworach).

Kompozycje z tej części są bardziej zbliżone w kierunku technicznego tharsh’u, aczkolwiek nie brakuje im death’owego i groove’owego akcentu. Jednak tutaj jakby jest więcej solowych akcentów i technicznych zagrywek (zwłaszcza tych perkusyjnych). Materiał ten jest też bardziej urozmaicony tematycznie, a także bardziej klimatyczny (w sferze mrocznej psychodelii i melancholii), co dodatkowo wzmacniają solówki i delikatne klawiszowe motywy.

Materiał ten ukazuje pewną ewolucję (lub jak kto woli, dysolucję) w aranżowaniu muzyki… Zwrócenie się bardziej w stronę brutalniejszego grania kosztem „techniczności”, ale być może jest to moje subiektywne uczucie… W każdym razie ta muzyka nieźle kopie!

 

Lista utworów:

– „A Scanner Darkly”

A Scanner Darkly

In the Machine

Depression

Before Darkness Arrives

– „Promo’98”

Pięść

Wizjoner (Psychosen)

Grin

 

Skład:

– „A Scanner Darkly”

Piotr Kawalerowski – Bas

Krzysztof „Dziadek” Dobrowolski – Gitara

Marcin „Kurt” Borzęcki – Gitara & Wokal

Jakub Przybylski – Perkusja

– „Promo’98”

Michał Ochmański – Bas

Krzysztof „Dziadek” Dobrowolski – Gitara

Marcin „Kurt” Borzęcki – Gitara & Wokal

Leszek Breguła – Perkusja

 

Ocena: 8.0/10

About the author / 

Pavel

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.Reklama

Konkursy

  • Wygraj debiutancki album kapeli ZŁA WOLA „The Best of Vol. 2” [Otwarty]

    ZŁA WOLA  to rockowo-metalowy band z warszawskiej Woli, który zajął I miejsce na Emergenza Polska Warszawa edycja VI 2016/17 oraz Nagrodę Publiczności. Z okazji premiery ich debiutanckiego albumu, która odbędzie się 14 kwietnia 2018 roku (w warszawskiej Proximie) mamy dla Was ten album.

Koncerty

Patronujemy

METAL CENTRE English Version

Dodaj nas:

Instagram► Jesteś zainteresowany(a) wymianą linkiem lub banerem? Kliknij po szczegóły.