Recenzje

ABHORDIUM „Omega Prayer”

Independent, 2017

Muzyka: Blackened Death Metal
Strona internetowa:
www.facebook.com/Abhordium/
https://abhordium.bandcamp.com/album/omega-prayer
Czas trwania: 40:54 minut (9 utworów)
Kraj: Finlandia

Zespół ABHORDIUM powstał w 2005 w Salo, niedużym mieście na głębokim południu Finlandii, blisko wybrzeża Bałtyku. Przed omawianą płytą Finowie wydali najpierw kilka dem internetowych, potem jedną EP i jeden album pełno czasowy.

„Omega Prayer” przykuwa uwagę ciekawą oprawą graficzną. Na okładce z gustem wykonany rysunek w brązowo-czarnej tonacji, przedstawiający magiczny obrzęd przyzywania Demona. Książeczka też zawiera fajne grafiki, m.in. stylizowane postacie członków grupy.

Muzyka na krążku to połączenie bardzo agresywnego i emanującego ciemnością technicznego death i black-metalu. Instrumentaliści to fachowcy. Gitary przepełnione są brutalnością, ale to brutalność o zmiennych rytmach, melodyce, nastroju – nastrój to przede wszystkim nienawiść. Wokal najczęściej jest blackowy, ale urozmaicony, zdarza się również death’owy gulgot, czysty śpiew, szept, wykorzystano też stanowiące tło chóry. Bębniarz gra z powerem, dynamiką, pasją, daje z siebie wszystko, współpracując z niesamowicie szybką automatyczną perkusją.

Utwory są skomponowane z pomysłem. Dominuje w nich agresja często przechodząca w ekstremizm. Ale dużo się dzieje, wiele numerów posiada tajemnicze intra i przerywniki, wolniejsze fragmenty. Oprócz radykalnego black-death znajdziemy na płycie fragmenty podniosłe, również ciekawe melodie wygrywane przez gitarę, miejscami prawie folkowe.

Muzyka jest zmienna, nie nuży monotonią, wciąga. Dzięki dobrej, czytelnej produkcji wszystkie elementy doskonale słychać, jednocześnie nie zagubiono czarnej atmosfery. Płyta dla miłośników brutalizmu o dużym natężeniu. Mi spodobała się bardzo.

Lista utworów:

1.The Chronology of Decadence
2.Channeled be My Hate
3.Asebeia
4.Obsidian Chamber
5.Perpetual Desertification
6.At the Highest Temple
7.Dreary Touch of the Void
8.From the Depths I Slithered
9.Omega Prayer

Skład:
Markus Hiitola – gitara
Arttu Aalto – perkusja
Kari Laaksonen – wokal
Tommi Koivula – gitara
Henry Jalava – bas

Ocena: 8.5/10

About the author / 

Livius Pilavi

Miejsce zamieszkania: Wałbrzych, Polska. Zainteresowania: muzyka, sztuki plastyczne, literatura, filozofia, biologia, neuronauka, astronomia, nietypowe odmiany szachów. Ulubione gatunki muzyczne: Black Metal, Progresywny Metal, Progresywny Rock, Hard Rock, Gothic, New Wave, Cold Wave, Noise, Elektroniczna Szkoła Berlińska. W wolnych chwilach tworzy kontrowersyjne opowiadania i rysunki.Reklama

Konkursy

Koncerty

Patronujemy

METAL CENTRE English Version

Dodaj nas:

Instagram► Jesteś zainteresowany(a) wymianą linkiem lub banerem? Kliknij po szczegóły.