„Bez litości. Prawdziwa historia zespołu Slayer” – Jarosław Szubrycht

Kagra, 2017, wydanie 4, uzupełnione

Strona internetowa: http://www.kagra.com.pl

Ilość stron: 448 stron + 20 stronicowa kolorowa wkładka ze zdjęciami (sztywna oprawa)

Kraj: Polska

Jarosław Szubrycht to nie tylko dziennikarz muzyczny i publicysta mający za sobą niemały dorobek wydawniczy, ale to także muzyk rodzimej formacji Lux Occulta, od wielu lat związany z Polską Sceną Metalową oraz oczywiście fan i tym razem prezentujący biografię zespołu tak znamienitego i niezaprzeczalnie ważnego na Światowej Metalowej Scenie, jakim jest już wręcz już legendarny Slayer.

Historia zespołu jest prowadzona przez narratora-autora lecz uzupełniania wypowiedziami muzyków Slayera oraz członków rodzin, managerów, producentów, a także muzyków z innych kapel, jak Vader, Dark Angel, Megadeth, Exodus, Venom, Possesssed, Suicidal Tendences, Testamet, Body Count, Sepultura, Pantera i wielu wielu innych.

Spektrum czasowe biografii zaczyna się od początków powstawania zespołu, a nawet nieco cofając się do pochodzenia rodzinnego i dzieciństwa poszczególnych muzyków skupiając się na ich drodze do odkrycia muzyki Metalowej, wzajemnego poznawania się oraz pierwszych muzykowaniach i poszukiwaniach samorealizacji w muzyce.

Ukazane treści rozwijają się chronologicznie, szczegółowo opisując każde wydawnictwo zespołu, jego inspiracje, powstawanie w studio, charakterystykę utworów aż po oprawę graficzną, w między czasie koncertując się na licznej ilości tras koncertowych, relacjach pomiędzy samymi muzykami a także pomiędzy nimi a innymi zespołami (które nie zawsze były dobre, obnażając wręcz nieuczciwą konkurencję).

Książka ukazuje wiele ciekawych faktów z życia muzyków (głównie obracających się wokół zespołu), aczkolwiek przytaczane są różne ciekawostki, anegdoty i perypetie towarzyszące artystom. Ponadto pojawiają się tematy dotyczące charakterystycznego, bardzo agresywnego zachowania fanów zespołu podczas koncertów, wpływu Slayera na II falę Black Metalu, a także skupiające się na przyjaźniach czy nawet antypatiach.

Treści zawarte w książce dotyczą również aspektu poświęcenia dla zespołu, problemów zdrowotnych muzyków, procesów sądowych i oczywiście śmierci jednego z filarów zespołu – gitarzysty Jeffa Hannemana. Ważnym zagadnieniem poruszanym w biografii były także zmiany składu na pozycji perkusisty czy gitarzysty.

Biografia interesująco ukazuje drogę zespołu z garażu na deski światowych festiwali w charakterze niekwestionowanej gwiazdy… A każdy fan zespołu wie, że ta historia jeszcze nie ma zakończenia…

 

Ocena: 7.5/10

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.
Powrót do góry