AHRET DEV „Hellish”

Godz Ov War Productions, 2019

Muzyka: Death Metal

Strona internetowa:

https://www.facebook.com/ahretdevofficial

https://godzovwarproductions.bandcamp.com/album/hellish

Czas trwania: 26:41 minut (8 utworów)

Kraj: Polska

W latach 1992-94 w Radomiu działał zespół WENETIS, z którego twórczości zachowały się tylko zapisy prób. W 1994 Radomianie zmienili nazwę na AHRET DEV, dotrwali tylko do 1998 i rozpadli się. AHRET DEV wydał najpierw dwa dema, w 1997 Vox Mortis Records wypuścił materiał „Hellish” (nagrany w 1996 w Selani Studio w Olsztynie) na kasecie. Wtedy płyta przeszła bez odzewu, ale z perspektywy czasu została doceniona przez fanów death-metalu. W 2002 Dywizja Kot wydał „Hellish” na cd i kasecie z licznymi bonusami, a teraz, w 2019 Godz Ov War wznowił dzieło radomskiego kwintetu jako podwójne cd, na dodatkowym dysku umieszczając 17 bonusów.

Ta recenzja dotyczy tylko podstawowego materiału muzycznego, czyli „Hellish”. Płyta posiada, moim zdaniem, ciekawą okładkę. Nie są to typowe dla brutalnego metalu motywy, czyli czaszki, zwłoki, bluźniercze wizerunki. Widzimy tajemniczą trójkątną bryłę, emitującą promieniowanie – czyżby artefakt pozostawiony przez kosmitówJ?

Muzyka na krążku to klasyczny, brutalny death-metal, okraszony kilkoma tajemniczymi intrami do utworów. Nagrany w surowym stylu, ale techniczny, z bardzo mroczną atmosferą i dozą melodyjności. Poziom gitarzystów i bębniarza jest wysoki. Wokalista też daje sobie radę, growluje w sposób dość urozmaicony. W tracku „Eardh Kha Aamon Reeh” wykorzystano dwa nakładające się growle, co daje ciekawy efekt.

Muzycy są doskonale zgrani. Nie poszukują, wiedzą co chcą przekazać i czynią to. Prą przed siebie jak rozpędzony czołg. Cały czas pobrzmiewają echa twórczości topowych amerykańskich śmierć-metalowych bandów z tamtych lat.

Jednak pasja i szczerość pochodzą od AHRET DEV. „Hellish” to 27 minut mięsistej, agresywnej muzy satysfakcjonującej jak szybkie zrobienie ćwiartki gorzały. To mógł być dopiero początek kariery utalentowanych Radomian, niestety na tym ich przygoda z tworzeniem muzyki się skończyła. Szkoda.

Lista utworów:

1.Izis Ode

2.The Damned

3.Lords of Illusion

4.Inhumation

5.Eardh Kha Aamon Reeh

6.Archnemezis

7.Seventh Gate

8.Nebirus

Skład:

Marcin “Rzeczy” Rzeczycki – wokal

Marcin „Ser” Hernik – gitary, wokal

Benedykt „Beny” Mikulski – gitary

Marcin „Bocian” Skiba – bas

Dominik „Pino” Żurek – perkusja

Ocena: 8.0/10

Miejsce zamieszkania: Wałbrzych, Polska. Z wykształcenia technik geolog. Zainteresowania: muzyka, sztuki plastyczne, literatura, filozofia, biologia, neuronauka, astronomia, nietypowe odmiany szachów. Ulubione gatunki muzyczne: Black Metal, Progresywny Metal, Progresywny Rock, Hard Rock, Gothic, New Wave, Cold Wave, Noise, Elektroniczna Szkoła Berlińska. W wolnych chwilach tworzy kontrowersyjne opowiadania i rysunki.
Powrót do góry