wersja angielska
WEBZINE
Bookmark and Share
  ► GŁÓWNA
  ► WYDARZENIA
  ► NOWOSCI PŁYTOWE
  ► TRASY KONCERTOWE
  ► RECENZJE
  ► WYWIADY
  ► RELACJE Z KONCERTÓW
  ► PATRONATY
  ► ZRZUTY
  ► GALERIA
  ► FORUM
  ► KONKURSY
  ► PODSUMOWANIE 2010
  ► O NAS
  ► LINKI
  ► SKLEP
  ► Aukcje na eBay
NASZE TOPLISTY
  ► Top Sites
  ► Zagłosuj na naszą stronę!
WYMIANA LINKAMI

Jestes zainteresowany(a) wymiana linkiem lub banerem?
kliknij po szczegóły.


STATYSTYKI

nowości: 10435[pol: 4274]
recenzje: 4805[pol: 2611]
wywiady: 475[pol: 235]
relacje: 172[pol: 77]
zdjęcia: 14071


AKTUALIZACJE

Zapisz się aby otrzymywać aktualizacje 

czytaj archiwum | wypisz  
ODWIEDZ NAS
 

Dodaj do Znajomych

myspace.com/metalcentre_pl

 
RECENZJE
# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
BRAK OKŁADKI
RITUAL - "Think Like A Mountain"
Inside Out 2003


Ritual jest szwedzkim zespołem, który ma na swoim koncie już dwa albumy. Think Like A Mountain jest trzecim. Mimo to są oni w Polsce kompletnie nieznani, a ich płyty trudno gdziekolwiek znaleźć. Ritual określa się mianem progresywnego rocka, ale umówmy się - tyle w tym prawdy, co w stwierdzeniu, że Misteria to black metal. Niby tak, po muzyka zbudowana jest na kruchej podstawie jednego stylu, lecz cała nadbudówka, czyli to, co tak naprawdę decyduje o brzmieniu i jakości kapeli wcale nie przynależy do jednego gatunku. Nie inaczej jest w przypadku Ritual. Niby występują na festiwalach muzyki progresywnej, lecz co z tego - nasz polski Ankh też jeździ po świecie z progresywnym cyrkiem, a przecież Expect Unexpected trudno uznać za w pełni progresywny album.
Ritual czerpie oczywiście natchnienie także z klasyków tegoż gatunku, jednakże nie jest to jedyna fascynacja Szwedów. Odzywają się tu echa King Crimson, które wśród wpływów Ritual należy uznać za najbardziej progresywny zespół. Najwyraźniej za to słychać, że Ritual nadaje na tych samych falach, co The Beatles, a zatem sięgają wysoko, jeśli chodzi o wzorce. Na szczęście nie jest to jakieś bezmyślne naśladownictwo, lecz inteligentne czerpanie z dorobku mistrzów. The Beatles odzywają się szczególnie wyraźnie w Explosive Paste, Think Like A Mountain czy Breathing. Dalsze wpływy obejmują chociażby Manic Street Preachers czy Smashing Pumpkins. Tę drugą kapelę czuć w Humble Decision lub Moomin Took My Head. Manics z kolei unoszą się nad What Are You Waiting For. Do grona duchów inspirujących Ritual dodałbym jeszcze Led Zeppelin (ale w wersji nieco przetworzonej przez doświadczenia np. Reef) w Once The Tree Would Bloom.

Rezultatem jest mieszanka, moim skromnym zdaniem, wybuchowa. Powstała jedna z najciekawszych płyt, jakie dane mi było usłyszeć od dość długiego czasu. Intrygujące brzmienia, ciekawe, niebanalne pomysły, energia, gdzie trzeba tajemniczy klimat i wreszcie coś, o czym zapomina wiele kapel - melodia. Dużo tu urzekających i porywających melodii, o co przecież wcale nie tak łatwo we współczesnej muzyce. Już za to chociażby należy się Ritual ogromny szacunek.

Czytelne wpływy nie przeszkadzają w słuchaniu. Przeciwnie - dobitnie pokazują, że grupa udanie czerpiąc z klasycznych wpływów, przetwarzając spuściznę muzyki popularnej potrafi stworzyć coś swojego, czym może się naprawdę pochwalić.

Ocena: 5/5
YM
stats: nowości [44] recenzje [139] wywiady [9]
Powrót
SZUKAJ W WEBZINE

  
PATRONUJEMY


wszystkie patronaty...
KONKURS

Aktualnie brak
aktywnych konkursów.

Lista zwycięzców
PRZYLĄCZ SIĘ DO NAS
Poszukujemy współpracowników do pisania recenzji, przeprowadzania wywiadów etc. Jeśli jesteś zainteresowany(a) napisz do nas.
GALERIA
PROMOCJE
TERRORDOME
ALASTOR
TRAUMA
Parracide
HIRAX
ISCARIOTA
ARMA CHRISTI
TESTER GIER
SOUL COLLECTOR
LETHAL INJECTION
DOWNLOAD
SILENTIUM - Dead Silent
DEATHCHAIN - Chaos Wartech
DEATHCHAIN - Witchstorm
DEATHCHAIN - In The Crypt Of Vengeance
SEAR - Pedon Käsky
MORIAN - The Rats In The Walls
SCORNGRAIN - Teaspoonful
SCORNGRAIN - Flesh Means Pain
NIGHT RANGER - You're Gonna Hear from Me (Windows Media)
FUSE TV - Fuse Rock Bottom spot stream (YouTube)
więcej...
 
 © 2000 - 2015 Metal Centre ®   +login+