23 czerwca zespół wydał nowy albumu zatytułowany Boneyard Twist. Płyta zawiera dziewięć surowych brzmieniowo kompozycji, zarejestrowanych na żywo w studio i jest powrotem zespołu do jego korzeni z połowy lat 90. Muzykę inspirowaną pierwszą falą black metalu uzupełniają niemiłe słuchaczowi teksty dotyczące mieszkańców cmentarzy, historii, ułomności ciała i umysłu, nekromancji… i eksplodujących mnichów!
Muzykę nagrano w jednodniowej sesji 18 listopada 2023 w Studio Niebiańskiego Dźwięku pod uchem Marcina Piekło, który również wypracował brzmienie końcowe albumu. Wokale nagrano w lutym 2024 roku w Piekłoniebie. Malarzem obrazu wykorzystanego w okładce jest Mateusz Gawęda, a jej projektantem Ataman Tolovy.
Album Boneyard Twist ukazał się na kasecie, wydany przez NRA, która jest częścią kolektywu gromadzącego się wokół Muzeum Zardzewiałych Gwoździ, będącego spółdzielnią inwalidów duchowych związanych z Piekłoniebem. Dostępny jest również pozerom w wersji cyfrowej.
Płytę promuje klip do utworu Aristocrat:
Mrome powstał w 1995 roku z połączenia czterech elementów złączonych w szaleństwie młodości pod nazwą Kingdom. Chcieli dotrzeć tam, skąd inni chcą uciec. Zespół nagrał kilka demówek, a w 2001 roku nagrał swój debiutancki album „Transition”, ścieżkę dźwiękową do bezpretensjonalnego buntu, rozczarowania i naiwnego satanizmu, który nigdy nie został wydany. Zespół rozpadł się rok później. W 2009 roku wokalista, gitarzysta i autor tekstów Key V postanowił kontynuować działalność pod nazwą Mrome. Niedługo potem do składu dołączyli oryginalny perkusista P. i basista LV. W 2024 roku odszedł basista, a dołączył nowy wokalista/autor tekstów aT.
Jak sami mówią:
MROME to w całości projekt studyjny skupiony na procesie twórczym i koncepcjach stojących za muzyką, tekstami i grafiką. Nie jesteśmy zespołem koncertowym. Nie interesuje nas promowanie zespołu za pomocą żałosnych sesji zdjęciowych i mediów społecznościowych. Zbieramy żniwo ze spalonej ziemi.
Po wznowieniu działalności zespół wydał dotychczas 3 albumy:
– Noetic Collision On The Roof Of Hell (2018, EEE Recordings, USA) zawiera silny przekaz antyreligijny jako odniesienie do dziedzictwa Kingdom;
– Leech Ghetto (2019, NRA, PL) tekstowo jest skoncentrowany bardziej na proroctwach przyszłości, opisuje chciwość, wojnę czy izolację;
– Barbaric Values (2022, NRA, PL), album koncepcyjny oparty na konflikcie moralnym i etycznym między społecznie narzuconymi warunkami a pierwotną naturą człowieka.
Lista utworów:
1. Figures
2. Hypercarnivore
3. Mind Upon Matter
4. Aristocrat
5. Pigheart
6. Of Man and Lamb
7. Bonemass
8. Embarrassment of Whores
9. The Opening Bat
Skład zespołu:
Key V – gitary, teksty
P. – perkusja
Ataman Tolovy – wokal, teksty, syntezator