Wkrótce premiera albumu „Szczodre Gody” VELESAR

Oficjalna premiera albumu „Szczodre Gody” odbędzie się 1.10.2021! Od tego dnia będzie można zdobyć płytę, a pojawi się też ona we wszystkich możliwych serwisach streamingowych (poczynając od Spotify, poprzez iTunesa, Amazona, Apple Music lub Deezera, po Bandcamp).

Na kanale YouTube zespół opublikował już dwa utwory z nadchodzącego albumu – „Krwawy los” i „Swaćbę” (drugi kawałek wielu ich fanów już doskonale zna, ponieważ grają go na koncertach od jakiegoś czasu, a poza tym utwór ten opublikowano już ponad rok temu – aczkolwiek w wersji „Quarantine Total Home Recording”).

Na albumie nie zabraknie zacnych gości – podobnie zresztą, jak miało to miejsce na pierwszej płycie „Dziwadła”. Wśród nich pojawią się m.in. Katarzyna Bromirska oraz Mikołaj Rybacki, doskonale wszystkim znani z zespołów Percival oraz Percival Schuttenbach.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ w połowie października VELESAR rusza w trasę koncertową promującą nowy album, a pierwszy koncert w jej ramach odbędzie się 15 października we Wrocławiu. Na razie w planach jest 5 koncertów i o ile znowu ktoś nie wpadnie na „genialny pomysł” z obostrzeniami, wszystkie powinno nam się udać zagra.

Velesar to polski zespół folk metalowy założony w Cieszynie w 2018 r. (początkowo jako projekt solowy) przez Marcina Velesara Wieczorka – byłego wokalistę formacji Goddess of Sin (2001-2007) i Radogost (2010-2014), a także twórcę kapeli River of Time (od 2014 r.). Narodził się z fascynacji słowiańską kulturą i historią oraz z zamiłowania zarówno do muzyki metalowej, jak i folkowej.

Główne inspiracje czerpie ze słowiańskiej mitologii, pradawnych wierzeń i obrzędów, ale także baśni i legend będących pozostałością bogatego dziedzictwa kulturowego dawnych Słowian.

6 lipca 2019 r. odbyła się premiera pierwszego albumu Velesara „Dziwadła”. W jego nagraniu wzięli udział muzycy między innymi takich formacji, jak: Percival Schuttenbach, Helroth, Radogost oraz River of Time. Płyta znalazła się na 3. miejscu w kategorii „Najlepszy debiut roku 2019” w holenderskim portalu Folk-metal.nl, a także zajęła 3. miejsce w plebiscycie portalu Folkmetal.pl na „Najlepszy album folk metalowy roku 2019”. Została również nominowana do nagrody Wirtualnych Gęśli 2019. Drugi album kapeli,
zatytułowany „Szczodre Gody”, ukazał się w 2021 r.

Marcin Velesar Wieczorek – wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. Z muzyką związany nierozerwalnie od 1990 r., w 2001 r. założył w Rybniku zespół metalowy Goddess of Sin, z którym występował do 2007 r. W międzyczasie brał udział w kilku innych projektach muzycznych, nie związanych z muzyką metalową. W 2010 r. dołączył jako wokalista do folk metalowej formacji Radogost (jednego z prekursorów muzyki folk metalowej w Polsce), z którą występował w Polsce i za granicą do roku 2014.
Następnie, w marcu 2014 r., założył metalową kapelę River of Time, której debiutancki album „Revival” ukazał się 1 września 2017 r. pod egidą wytwórni Art of the Night Productions. Na początku 2018 r. ogłosił powrót na scenę folk metalową, powołując do życia solowy projekt Velesar, który szybko stał się pełnoprawnym zespołem. Pierwszy album zespołu, zatytułowany „Dziwadła”, ukazał się w 2019 r., natomiast premiera drugiego, noszącego tytuł „Szczodre Gody”, odbyła się w 2021 r.

Marcin Velesar Wieczorek – wokal
Dawid Holona – gitara prowadząca
Piotr Ave Pobłocki – gitara rytmiczna
Iga Suchara – skrzypce
Ewa Kozieł – skrzypce
Katarzyna Babilas – flet
Michał Misiek Pruszowski – bas
Łukasz Obiegły – perkusja

www.facebook.com/VelesarOfficial
www.velesar.bandcamp.com

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.
Powrót do góry