JASMENO

Lynx Music, 2020

Muzyka: Synth Pop / Electronica

Strona internetowa: https://www.facebook.com/jasmenoofficial

Czas trwania: 56:00 minut (10 utworów)

Kraj: Polska / Włochy / Australia

Projekt JASMENO to kolejna kontrowersyjna pozycja na stronie Metal Centre. Jednak wielu fanów muzyki Metalowej nie żyje tylko Metalem będąc otwartymi na inne gatunki muzyczne. Zwłaszcza te emanujące specyficznym klimatem…

JASMENO to międzynarodowy projekt, którego twórcą jest Sławomir Maria Nietupski, który jak mi powiedział pracował nad tym materiałem aż cztery lata i zaangażował do niego różnych muzyków, na przykład włoskiego multinstrumentalistę Andreę Boccarusso w roli wokalisty i gitarzysty, australijską wokalistkę/gitarzystkę Lecię Louise oraz amerykankę Gabrielę Gutierrez na harfie. Ponadto w nagraniach udział wzięli rodzimi muzycy: gitarzysta Piotr Chomicz z formacji UNDERFATE, wokalistka Anna Heron czy grający na trąbce Robert Jakubiec, a także swojego głosu użyczyła prezenterka Radia Gdańsk – Beata Szewczyk.

Kompozycje JASMENO wręcz garściami czerpią inspiracje z elektronicznej muzyki z lat 70/80 ubiegłego wieku wprowadzając do swoich fraz wielowymiarowe i różnobarwne syntezatorowe dźwięki, które tworzą bardzo atmosferyczne melodie (czasem ambientowe, czasem taneczne, czasem kosmiczno-psychodeliczne), a na pewno pełne nastrojowej przestrzeni, do których rytmy wystukuje także sztuczna inteligencja, co w instrumentalnych momentach przywołuje wspomnienia o muzyce JEAN-MICHEL JARRE. A przy spokojnych i melodyjnych oraz także wielobarwnych śpiewach (zdecydowanie bardzo chwytliwych) muzyka nabiera wyraźnych cech takich legend jak A-HA, czy ALPHAVILLE, czasem DEPECHE MODE gdzie melodyjny refren wręcz kołysze słuchaczem oferując mu lekko transowo-taneczny i zarazem hipnotyzujący ton.

Ale JASMENO to nie tylko klawiszowa elektronika, gdyż wiele kompozycji wzbogaconych jest o ciekawe partie solowe elektrycznych gitar (miejscami dość energetycznych), wnoszących wyraźny progresywno-rockowy nastrój i jeszcze bardziej zwiększających przestrzeń muzyczną, co w sumie dodatkowo nasuwa skojarzenia z ENIGMĄ (też tym bardziej jak pojawiają się kobiece melorecytacje) a nawet z MIKE’m OLDFIELD’em.

Na materiale także usłyszymy dosłownie industrialne motywy, bardziej mroczne, bardziej dynamiczne (w stylu LAIBACH’a), aczkolwiek to tylko jakby wtręty elektronicznej mniejszości. Natomiast z „żywych” instrumentów odnajdziemy dźwięki akustycznych gitar, melodie trąbki oraz harfy, które tworzą jakby dopełnienie elektronicznej całości.

Materiał kończy utwór, który jest jakby wprowadzeniem do jedynego polskojęzycznego akcentu JASMENO, zamieszczonego tylko na wersji promocyjnej albumu. A zatem nieobecnego kawałka na tym krążku. A jest nim dziwna wersja utworu MARKA GRECHUTY – „Dni, których nie znamy”. Dziwna, gdyż cover jest zaprezentowany w takim samym wymiarze jak cały album, czyli z synth-popową podstawą i z cold-weave’owym akcentem.

Muzyka JASMENO kreuje wielobarwny wachlarz nastrojów i emocji. Od delikatnej nostalgii, poprzez subtelną melancholię, aż po tajemniczy mrok. Jak widać JASMENO to różnorodność muzyki elektronicznej. To wysublimowana muzyka elektroniczna z rockową duszą.

Lista utworów:

1. Plankton

2. Daydreams

3. Life Expired

4. Nothing But Illusion

5. Precarious And Tough

6. Sunk In Emotion

7. Temptation In vain

8. Reptile

9. Liquid Paradise

10. Ghost in mono

Skład:

Sławomir Maria Nietupski (Polska) – syntezatory

Andrea Noah Boma Boccarusso (Włochy) – wokale, chórki & gitary elektryczne, akustyczne

Lecia Louise Macphail-Bell (Australia) – wokale, chórki & gitary elektryczne, akustyczne

Piotr Chomicz (Polska) – gitary elektryczne

Robert Jakubiec (Polska) – trąbka

Gabriela Gutierrez (USA) – harfa

Beata Szewczyk (Polska) – melodeklamacje

Anna Heron (Polska) – wokale & chórki

Sasha Janowicz (Australia / Polska) – chórki

Ocena: 10/10

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.
Powrót do góry