Recenzje

WSTRĘT „Trzy Dni”

Wydane własnym sumptem, 2017

Muzyka: Alternative Rock

Strona internetowa:

www.facebook.com/wstret/https://wstret.bandcamp.com/album/trzy-dni

Czas trwania: 21:14 minuty (4 utwory)

Kraj: Polska

 

O ile się orientuję, krótka płyta „Trzy Dni” to debiutanckie wydawnictwo pochodzącego z Gdańska zespołu. Oprawa graficzna zawiera sielskie obrazki ze zwierzętami i z mężczyzną w łódce w scenerii bujnej przyrody. Kontrastują one z zawartością tekstów, opowiadających o zapaści cywilizacji, bezsensie życia, cierpieniu, pragnieniu samobójstwa, bezsilności, bezowocności działań. Prawdę mówiąc katastrofizm i negatywizm tych liryków przekracza granice psychozy. W związku z tym przyjemne malunki we wkładce przedstawiają – moim zdaniem – Raj Utracony, który już nieodwołalnie przeminął.

Utwory na płytce łączą następujące po sobie fragmenty nastrojowe, melancholijne, liryczne i agresywne, post-hardcore’owe, metalowe. Tylko track „Cięcie” jest w całości w stylu ostrego i mrocznego rocka. Nastrój muzyki jest pesymistyczny, pasuje do tekstów. Utwory są umiejętnie skomponowane, pomimo wykorzystania zmian środków wyrazu przekaz artystyczny jest spójny. Produkcji nie można nic zarzucić, manierę gry każdego z instrumentalistów i śpiew wokalisty wyraźnie słychać. Dotyczy to m.in. ciekawego, dźwięcznego basu i muzykalnego perkusisty – często to właśnie perkusja jest najsłabszym elementem na płycie. Ale na tym wydawnictwie wszyscy spisali się dobrze. Gitary potrafią zagrać zarówno ostro, brudno, metalowo, jak i czysto, spokojnie, melodyjnie. Momentami jednocześnie jedna gitara gra w pierwszym stylu, a jej towarzyszka w drugim.

Muza zespołu nie jest bardzo skomplikowana, ale oryginalna, łączy zgrabnie różne gatunki, dodając przytłaczające teksty. Trudno precyzyjnie nazwać, w jakim stylu gra gdański kwintet. Gdańszczanie dobrze kombinują. Bardzo spodobała mi się ta epka. Teraz czekam na pełną płytę.

 

Lista utworów:

1.Bez Wyjścia

2.Nieoczekiwanie

3.Cięcie

4.Trzy Dni

 

Skład:

Jakub Kolan – gitara

Krzysztof Nehring – gitara

Marcin Szkiel – bas

Bartłomiej Sokołowski – perkusja

Bartosz Cieślak – wokal

 

Ocena: 8.5/10

About the author / 

Livius Pilavi

Miejsce zamieszkania: Wałbrzych, Polska. Zainteresowania: muzyka, sztuki plastyczne, literatura, filozofia, biologia, neuronauka, astronomia, nietypowe odmiany szachów. Ulubione gatunki muzyczne: Black Metal, Progresywny Metal, Progresywny Rock, Hard Rock, Gothic, New Wave, Cold Wave, Noise, Elektroniczna Szkoła Berlińska. W wolnych chwilach tworzy kontrowersyjne opowiadania i rysunki.Reklama

Konkursy

  • Wygraj debiutancki album kapeli ZŁA WOLA „The Best of Vol. 2” [Otwarty]

    ZŁA WOLA  to rockowo-metalowy band z warszawskiej Woli, który zajął I miejsce na Emergenza Polska Warszawa edycja VI 2016/17 oraz Nagrodę Publiczności. Z okazji premiery ich debiutanckiego albumu, która odbędzie się 14 kwietnia 2018 roku (w warszawskiej Proximie) mamy dla Was ten album.

Koncerty

Patronujemy

METAL CENTRE English Version

Dodaj nas:

Instagram► Jesteś zainteresowany(a) wymianą linkiem lub banerem? Kliknij po szczegóły.