CHRIST AGONY „Darkside”

Old Temple, 2018

Muzyka: Melodic Black Metal / Alternative Metal

Strona internetowa:

https://www.facebook.com/ChristAgony

https://oldtemple.bandcamp.com/album/christ-agony-darkside

Czas trwania: CD 1 – 40:00 minut (10 utworów); CD 2 – 50:00 minut (9 utworów)

Kraj: Polska

Old Temple systematycznie zaskakuje nas legendarnymi reedycjami. Jednak tym razem nie jest to zwykła reedycja kontrowersyjnego albumu CHIRST AGONY „Darkside”, którego w zasadzie nie trzeba przedstawiać, gdyż każdy szanujący się fan Polskiego Black Metalu powinien znać ten materiał, nawet jeśli wówczas (w 1996 / 1997 roku) wywołał on niemałe zamieszanie wśród fanów CHRIST AGONY. I jak to w takich przypadkach bywa – jedni uwielbiali ten album, a drudzy nienawidzili…

Mój stosunek do „Darkside” nie zmienił się od tamtej pory. Dla mnie ten album okazał się kolejnym genialnym albumem CHRIST AGONY, a nawet więcej… Kolejnym albumem jeszcze bardziej odważnym w swoich aranżacjach, które w wielu miejscach odbiegały od stosowanych kanonów Black Metalu w stronę Dark Ambient czy Industrialu, a nawet mrocznej Poezji Śpiewanej (co między innymi nie tylko literalnie prezentuje utwór „Dark Poem”, także „Dark Beauty” i inne)… co w sumie stworzyło silnie nasycony emocjami smutku i agresji mistyczny materiał… bardzo melodyjny i melancholijny a zarazem drapieżny i ponury… Polsko-angielskie liryki dopięły całości… Można było wokalizować kawałki i poddawać się kreowanym emocjom…

Ale to nie koniec tej historii… Nagle wraz z tą reedycją pojawia się prawdziwa perła dla fanów CHRIST AGONY, zwłaszcza, że zespół od kilku lat nic nie wydał. Album „Darkside” został wydany z dodatkowym CD zatytułowanym „Darkness” zawierającym niepublikowane nagrania między innymi z lat 1996 i 1997. Cześć z nich została ponownie nagrana, zrekonstruowana i odtworzona ze starych zapisów…

Atmosfera w miarę płynnie przechodzi z CD 1 („Darkside”) na CD 2 („Darkness”) gitarową dark-ambientową kompozycją by w kolejnych utworach ukazać mieszaninę różnych klimatów w stylu Dark / Doom / Industrial Metalu i Dark Wave, co miejscami kojarzyć się może z PERUNWIT’em (zwłaszcza w tematach czystych gitar). Z kolei w jednym kawałku („Cry Wolf”), pojawiły się skojarzenia wokalne z Romanem Kostrzewskim. Jednak dominują tutaj liryczne wokalizy i melodeklamacje.

Materiał płynie dość spokojnie, chwilami wręcz sennie, ale cały czas melancholijnie, ponuro i bardzo mrocznie, nawet jeśli słyszymy przesterowane gitary wprowadzające nastrój złowieszczości. Chociaż (czasami) pojawiają się typowe dla CHRIST AGONY akcenty (w utworze „Seed of the Dark”) – ostre, agresywne tematy – to i tak dominuje klimat mrocznej poezji.

Aż się boję pomyśleć, jak zareagowaliby ortodoksyjni fani CHRIST AGONY w tamtych czasach, gdyby usłyszeli „Darkness”. Ja byłbym zachwycony. Cezar to nie tylko Metalowiec, ale przed wszystkim wrażliwy artysta, co wyrażał właśnie w tego typu kompozycjach.

Lista utworów:

CD1 „Darkside”

1. The Triangle

2. Heredity

3. Dark Beauty

4. Kingdom Of Abyss

5. My Spirit Seal (Dream version)

6. Dark Poem

7. Dark Goddes

8 Darkside

9. The Key

10. My Spirit Seal (Blood Version)

CD 2 „Darkness”

1. Darkness Part 1

2. Cry Wolf

3. The Autumn Fall

4. Dark Night

5. Seed Of The Dark

6. Spełnienie

7. Klucz

8. Darkness Part 2

9. Forgotten Millenium

Skład:

„Darkside”

Cezar – Gitary & Bas & Wokale

Doc – Perkusja & Programowanie

Gościnnie:

Marek Rumiński – Flet

Yogi – Wokal

„Darkness”

Cezary Augustynowicz – Gitary & Bas & Wokale

Michał J. Walczak – Wokal

Maciej Ptaszyński – Perkusja & Keyboards

Dariusz „Darray” Brzozowski – Perkusja

Marek Kutnik – Perkusja & Keyboards

Ocena 8.5/10

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.
Powrót do góry