„Głos z ciemności” – Roman Kostrzewski, Mateusz Żyła

Wydawnictwo Sine Qua Non, 2016

Strona Internetowa: Sine Qua Non

Stron: 344 tekst i zdjęcia

Kraj: Polska

 

Dla wielu Roman Kostrzewski jest postacią kultową, idolem, czy wręcz bożyszczem. Natomiast dla innych strasznym satanistą czy też psychopatą. Jednak przede wszystkim ten artysta, muzyk i humanista jest tylko człowiekiem nie tylko posiadającym talent i zdolności ale także typowe ludzkie słabości, którego życie jest pełne uniesień, wzlotów oraz upadków i klęsk.

Autor i bohater książki – Roman Kostrzewski – który rozmawia z Mateuszem Żyłą – współautorem, prowadzi nas przez całe swoje życie opowiadając autobiograficzne historie i uzewnętrzniając własne uczucia oraz emocje z nimi związane. Zabiera nas w retrospektywną podróż do swojego (nierzadko trudnego) dzieciństwa, które spędził w domu dziecka, do lat młodości, czy pierwszych przyjaźni, miłości oraz pierwszej pracy. Ukazane epizody ilustrują nie tylko banalne zdarzenia (typowe dla wielu z nas) ale i ciekawe historie, które były ważne dla przeżywającego je człowieka, i które miały odbicie w przyszłości.

Roman Kostrzewski poprzez swój sposób odpowiedzi na zadawane pytania wielokrotnie nadaje tej pracy filozoficzno-socjo-kulturowego tonu oraz tragikomicznego nastroju, czy wręcz chwilami dramatyzmu, jednak nie stroniąc od wplatania żartów i humoru. Niejednokrotnie bohater książki dokonuje autoanalizy i zapuszcza się w bardzo osobiste refleksje dotyczące prywatnego i artystycznego życia.

Tematy poruszane w tej długiej rozmowie dotyczą nie tylko spraw osobistych, rodzinnych czy muzycznych, ale bardzo często religijnych i nierzadko politycznych. Książka ukazuje bardzo ciekawe historie z okresu PRL’u i stanu wojennego, łącznie z pracą w kopali, ze strajkami i polityczną odsiadką jakich doświadczył Kostrzewski.

Oczywiście gros sytuacji dotyczy ówczesnego i obecnego światka muzycznego. Dzięki zawartym deliberacjom poznamy początki muzycznych zainteresowań artysty, początki historii zespołu KAT, pierwsze koncerty, imprezy muzyczne, historie spotkań z ludźmi z branży muzycznej i dziennikarskiej oraz relacje z innymi osobami, muzykami czy zespołami (np. KAT, TSA, TURBO, METALLICA, HANOI ROCKS, Józef Skrzek, Tomasz Dziubiński, Valdi Moder, Litza, Kuba Wojewódzki, Wojciech Cejrowski, a nawet ICH TROJE i wiele innych), a także poznamy opowieści ze spotkań towarzyskich z niektórymi z nich oraz zarzewia konfliktów międzyludzkich. Ponadto Kostrzewski odsłania kulisy powstawania kolejnych materiałów zespołu KAT, KAT & ROMAN KOSTRZEWSKI czy projektu solowego. Oprowadza nas po swojej trwającej nadal karierze artystycznej. Dokonuje analizy niektórych własnych tekstów oraz poezji innych twórców z okresu XIX i XX w., którzy inspirowali muzyka do twórczości lirycznej.

Czytając tę lekturę można śmiać się i kląć, a przede wszystkim poznać dokładne losy Romana Kostrzewskiego, aż do dnia dzisiejszego. Po przeczytaniu książki ma się wrażenie, że zna się Romka niczym bliskiego przyjaciela.

Bohaterem książki jest osoba, która żyje wśród nas. Kto wie, może ktoś z was spotka Romana Kostrzewskiego na swojej drodze życia? Bez wątpienia będzie to niezapomniane przeżycie.

Ocena: 10/10

 

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.
Powrót do góry