JASMENO „Lucid Horizon”

Talisac Sounds, 2022

Muzyka: Synth Pop / Electronica
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/jasmenoofficial
https://jasmeno.bandcamp.com/album/lucid-horizon
Czas trwania: 14:00 (3 utwory)
Kraj: Polska i inni

Wierząc we wrażliwość muzyczną miłośników muzyki Metalowej kolejny raz prezentuję muzykę zupełnie nie-Metalową, zupełnie nie-Rockową, gdyż powtórzę się, że gros Metalowców nie tylko żyje Metalem, a pewne aspekty, jak mrok, klimat, czy mistyczność także znajdziemy w innych gatunkach muzyki.

A zatem też nie bez powodu opisuję kolejny materiał JASMENO, tym razem mini-album, którego premiera odbędzie się już w lutym… Gdyż okazało się, że Sławomir Nietupski, po nagraniu poprzedniego albumu w 2021 roku nie spoczął na laurach… I skrywał coś jeszcze w zanadrzu…

Materiał rozpoczyna kilkuletni, lecz wcześniej nie publikowany sythpopowy utwór „Lucid Horizon”, który u starszego pokolenia może wywołać nostalgię, gdyż nacechowany jest charakterem muzyki elektronicznej, tej tanecznej ale zarazem mroczno-melancholijnej, typowej dla lat 80tych i dla legend typu A-HA czy ALPHAVILLE… Utwór oczywiście mrocznie nastrojowy, melodyjny, delikatnie płynący i zarazem rytmiczny, a co najważniejsze, łatwo wpadający w ucho, wzruszający zarazem. Tutaj jednostajne synthpopowe rytmy i klawiszowe zagrywki przeplatają się z muzyką Ambient. A melancholijny, dość wysoki męski śpiew (i akcentujące chórki) delikatnie prowadzą przez nieco senną i bardzo przestrzenną atmosferę, która w połączeniu z tytułem skojarzyła mi się ze świadomym śnieniem (lucid dream). Chociaż chwilami wokal się wzmaga, wręcz jakby krzyczy, jakby symbolicznie wybudza nas…

Drugi utwór „Smutek Twórcy”, jak głosi oficjalna informacja, jest interpretacją/remiksem utworu Tomasza Pauszka (twórcy muzyki elektronicznej) z jego nadchodzącego albumu „B-sides: RETRONICA” wzbogacony tekstem Leopolda Staffa… Oryginalny utwór (jak i wersja JASMENO) ukaże się na albumie Tomasza Pauszka dopiero w połowie roku. A tymczasem JASMENO dzięki błogosławieństwu Tomasza Pauszki prezentuje bardzo mroczny i mistyczny, wręcz „soundtrackowy track” będący połączeniem Industrial’u, Ambient’u i New Age. Deklamowany przez Nietupskiego tekst Leopolda Staffa idealnie wplata się w tą atmosferę, choć stworzoną przez muzykę elektroniczną, to bardzo żywą (w sensie animistycznym)…

Materiał kończy trzeci utwór, który jest kolejnym polskojęzycznym akcentem JASMENO, wcześniej zamieszczonym tylko na wersji promocyjnej debiutanckiego albumu „Jasmeno” z 2020 roku. A zatem dla mnie utwór ten jest już znany, więc posłużę się moimi wcześniejszymi doznaniami… A jest to niezwykła wersja utworu „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty. Niezwykła, gdyż cover jest zaprezentowany w typowym dla JASMENO wymiarze, czyli z wyraźną synthpopową podstawą i z coldweave’owym akcentem, nadając mu futurystycznego charakteru z lekko progresywno-rockowym tchnieniem.

Album jest różnorodny, chociażby dlatego, że każdy z utworów bazuje na innej wokalistyce i nieco odmiennym sposobie aranżowania. Jednak nastój całości pozostaje niezmienny… Nieustający mrok o rożnych odcieniach, także z różnie nasiloną melancholią, aczkolwiek z przebłyskami światła i pozytywnych energii…

Na zakończenie chciałbym podziękować za ten wyjątkowy egzemplarz płyty CD, gdyż jak wspominał Sławomir Maria Nietupski, wiedząc, że nie przepadam za plikami cyfrowymi, zrobił dla mnie wersję audio CD, ponieważ ten materiał jest tylko dostępny na winylu lub w wersji cyfrowej.

Lista utworów:
1. Lucid Horizon
2. Smutek Twórcy (cover Tomasza Pauszki)
3. Dni, których nie znamy (cover Marka Grechuty)

Skład:
Sławomir Maria Nietupski – syntezatory, organy programowanie, deklamacje
Andrea Boccarusso – wokale, chórki
Sasha Janowicz – wokale
Lecia Louise – wokale, chórki & akustyczne gitary, elektryczne gitary

Ocena: 10/10

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.
Powrót do góry