Recenzje

VINEGAR HILL „Ghost Flowers”

Art Gates Records, 2017

Muzyka: Melodic Death Metal

Strona internetowa: www.facebook.com/VinegarHillMusic/

Czas trwania: 51:44 minut (10 utworów)

Kraj: Austria

 

Zespół VINEGAR HILL powstał w 2007 roku, w miejscowości Loeben w południowej Austrii, blisko granicy ze Słowenią. Ma już spory dorobek, wcześniej wydał jedno demo, jedną EP i trzy pełno czasowe albumy.

Grają metal, miejscami ostry, ale ich muzyka zawiera żywotność i światło, chociaż teksty niekoniecznie niosą optymistyczne przesłanie. Nie ma w niej dusznej ciemności, jak w black-metalu, czy zgnilizny obecnej w gore death-metalu. Utwory są pomysłowo skomponowane, urozmaicone. Agresywne partie przeplatają się ze spokojniejszymi.

Wykorzystano dwa męskie wokale, charczący i czysty, które w refrenach śpiewają na zmianę a czasami razem. Refreny są pełne dramatyzmu. Pojawiają się też wypowiedzi i deklamacje klarownym głosem, chłopaka i dziewczyny, a nawet żeńska wokaliza i mowa dziecka. Muza zbudowana jest na grze gitar. Wiosłowi grają mniej lub bardziej agresywnie, ale melodyjnie. Ich sposoby wykorzystania możliwości instrumentów przykuwają uwagę, tworzą artystyczną wartość. Dużo tu zmian tempa i rytmów, zatrzymań, ciekawych zagrywek. Czasami motoryka i sposób szarpania strun wzięte są z heavy-metalu. Solówki są krótkie i proste, tylko w tracku „Epiphany” zdarzyła się bardziej rozbudowana. Ale muzyka Austriaków nie polega na popisach w stylu Satrianiego, tylko dynamizmie, ciągłej zmienności, motoryczności i operowaniu różnymi nastrojami (agresji, pewnego wyciszenia a także dramatyzmu). Również przebojowości. Perkusista jest dobry, choć nie wybijający się, ale nie obniża poziomu płyty. Najwięcej pokazał w numerze „Here with You”. W kompozycjach wykorzystano parapet, który co jakiś czas daje o sobie znać, wygrywając atrakcyjne melodie. Kilka utworów posiada interesujące klawiszowo-elektroniczne wstępy i zakończenia.

Słuchając tej płyty nie można się nudzić, choć jest dość długa. Wszystkie różnorodne elementy składają się na spójną i wartościową muzyczną wypowiedź. Dla mnie niespodziewanie super, ponieważ na ogół wolę inne, mroczniejsze odmiany metalicznego hałasu.

 

Lista utworów:

1.The Fortress Above the Sun

2.Last Piece of Me

3.Sinner to Be Saint

4.Ghost Flowers

5.Void

6.Here with You

7.Epiphany

8.The Shift of Reasons

9.The Pale Conjurer

10.In Carving Memory

 

Skład:

Dominik Stadler – wokal

Michael Dresching – gitara, wokal

Oliver Seebacher – gitara

Lukas Marak – bas

Thomas Troppacher – perkusja

 

Ocena: 9.0/10

About the author / 

Livius Pilavi

Miejsce zamieszkania: Wałbrzych, Polska. Zainteresowania: muzyka, sztuki plastyczne, literatura, filozofia, biologia, neuronauka, astronomia, nietypowe odmiany szachów. Ulubione gatunki muzyczne: Black Metal, Progresywny Metal, Progresywny Rock, Hard Rock, Gothic, New Wave, Cold Wave, Noise, Elektroniczna Szkoła Berlińska. W wolnych chwilach tworzy kontrowersyjne opowiadania i rysunki.Reklama

Konkursy

  • Wygraj archiwalny egzemplarz Blackastrial Magazine #1/2010 [Rozpoczęty]

    Kolejny raz mamy do rozlosowania 3 archiwalne egzemplarze Blackastrial Magazine (006) – A w nim do poczytania wywiady z BURZUM, UNLEASHED, RIVERSIDE, FULCRUM, KULT OV AZAZEL, Mitch Dickinson, REDRUM, Artur Szolc, DECAPITATED, ABIGOR, UNLEASHED, DEUTSCH NEPAL, MOJA ADRENALINA, Paweł Frelik, DIVINE EVE, KATATONIA, GOJIRA, ULCERATE, NEUROTHING, HORUS CYCLIC DAEMON… oraz felietony, recenzje CD, relacje z…

Koncerty

Patronujemy

METAL CENTRE English Version

Dodaj nas:

Instagram► Jesteś zainteresowany(a) wymianą linkiem lub banerem? Kliknij po szczegóły.