Recenzje

WHALESONG „Disorder”

Old Temple, 2017

Muzyka: Industrial Metal

Strona internetowa: www.facebook.com/whalesongofficial/

Czas trwania: 58:33 minut (8 utworów)

Kraj: Polska

 

Zespół WHALESONG powstał w 2009 w Tarnowskich Górach, na samym początku działał pod nazwą DELUSION. Wcześniej wydał dwie EP i jednego singla. W sieci na bandcampie jest dostępny zbiór remiksów utworów grupy. Muzycy tego składu używają oprócz żywego bębniarza automatu perkusyjnego, ośmiostrunowych gitar i egzotycznego instrumentu elektronicznego o nazwie „theremin”. Wykorzystano też akordeon, co jest ewenementem w muzyce metalowej. Może to wskazywać na nietuzinkowość i duże aspiracje członków WHALESONG.

I rzeczywiście, zawartość płyty „Disorder” potwierdza w 100% te podejrzenia. To potężny, ambitny, zwalający z nóg materiał. Przeplatają się na nim różne oblicza industrialno-metalowego hałasu – muza jest urozmaicona, o zmiennych nastrojach, nie polega tylko na epatowaniu jednostajnymi, maszyno podobnymi dźwiękami. Gitary są ciężkie i nieprzystępne jak cholera. Perkusista jest bardzo dobry, w utworze „Dearth” gra wręcz w manierze jazzowej. Wokale są dość bogate, chrapliwy i niski, czysty i krzyczący, spokojny mówiący, preparowany.

Oprócz ciężkiej i agresywnej muzyki płyta zawiera fragmenty spokojne, klimatyczne, zawierające partie akordeonu, na którym gościnnie zagrał Wacław „Vogg” Kiełtyka z DECAPITATED.

Aura płyty jest ponura i gęsta jak skażona atmosfera radioaktywnego miasta, w którą słuchacz zanurza się do zatracenia. Potworny muzyczny walec niszczy wszystko na swojej drodze.

Ostatni, tytułowy utwór, trwający prawie 20 minut to awangarda i apokalipsa. Zaczyna się industrialnie i gitarowo, natężenie dźwięków stopniowo narasta aż do sonicznego ekstremizmu, około 11-tej minuty następuje uspokojenie, pojawiają się przyjemne bębny i rzężące klimatycznie gitarki, całość kończy pogodna melodia zagrana na akordeonie.

Dla mnie „Disorder” to dzieło oryginalne, pełne pomysłów, wyobraźni, rozmachu. Płyta doskonała.

Lista utworów:

1.Parasites

2.Slave

3.Degradation

4.Juggernaut

5.Dearth

6.Ruins

7.Broken Instinct

8.Disorder

 

Skład:

Neithan – gitara, wokal , theremin, sample

Grekh – perkusja

Sivy – bas, wokal

Ocena: 10/10

About the author / 

Livius Pilavi

Miejsce zamieszkania: Wałbrzych, Polska. Zainteresowania: muzyka, sztuki plastyczne, literatura, filozofia, biologia, neuronauka, astronomia, nietypowe odmiany szachów. Ulubione gatunki muzyczne: Black Metal, Progresywny Metal, Progresywny Rock, Hard Rock, Gothic, New Wave, Cold Wave, Noise, Elektroniczna Szkoła Berlińska. W wolnych chwilach tworzy kontrowersyjne opowiadania i rysunki.Reklama

Konkursy

Koncerty

Patronujemy

METAL CENTRE English Version

Dodaj nas:

Instagram► Jesteś zainteresowany(a) wymianą linkiem lub banerem? Kliknij po szczegóły.