„Ryk Bestii – Dekady metalu” – Ian Christe

Wydawnictwo In Rock, 2021


Wydanie drugie, uzupełnione
704 strony, twarda oprawa

„In Rock” to jedno z najstarszych i największych wydawnictw specjalizujących się w książkach muzycznych w Polsce. Ponad kilkadziesiąt pozycji o muzyce, zespołach i jej fanach. Jeszcze w tym miesiącu premierę miało drugie wydanie publikacji o muzyce Metalowej.

„Ryk Bestii – Dekady metalu” to opasła księga, niczym Biblia, skrupulatnie traktująca o szeroko-pojętej muzyce Metalowej, w formie literatury faktu, fragmentów biografii najważniejszych zespołów, wzbogacana wypowiedziami muzyków, archiwalnymi zdjęciami, wydrukami plakatów, ulotek i oczywiście ciekawostkami, anegdotami oraz przemyśleniami samego autora.

Ian Christe rozpoczyna tą historię od lat 70. ubiegłego wieku i od powstania BLACK SABBATH. I oczywiście nie dałoby się opisać genezy Metalu bez poruszania istotnych wątków wpływających na jego powstanie, jak muzyka chociażby Hard Rockowa i jej ówcześni przedstawiciele, a także tamtejsza sytuacja społeczna. Szczerze mówiąc historia BLACK SABBATH będzie nam towarzyszyła prawie do końca tej księgi. Jednak przez te setki stron pojawi się mnóstwo fragmentów historii zespołów z każdego gatunku muzyki Metalowej, począwszy od Heavy, przez Glam, Power, Speed, Thrash, Black, Grindcore, Death, Doom, Nu Metal oraz większości mniej znanych gatunków, jak chociażby Funk Metal, Rapcore czy innych odłamów i hybryd.

Autor chronologicznie przemierza całe pięćdziesiąt lat przedstawiając krok po kroku ewolucję Heavy Metalu, jego gatunki i odgałęzienia, zatrzymując się dłużej na ważniejszych zdarzeniach i przedstawicielach każdego gatunku, czy na konkretnych wydawnictwach lub trasach koncertowych.

A każdy z gatunków muzyki Metalowej zostaje opisany bardziej lub mniej szczegółowo, wskazując różnice aranżacyjne i odmienne inspiracje (a nawet romanse Metalu z Hard Rockiem, Punk Rockiem, Hardcore’m, Rap’em, Funk’iem, muzyką elektroniczną, symfoniczną, folkową, itd.).

Ponadto karty tej historii ukażą również styl życia muzyków oraz ich fanów, rywalizacje i sympatie pomiędzy zespołami, współzawodnictwo o szybkość, ciężkość, szokujące zachowania. Także poznamy idee, wartości, religijność, postawy oraz image charakterystyczny dla muzyków z każdego z gatunku Metalu. I za każdym razem autor wskaże konkretne zespoły oraz albumy. Chociaż drugim zespołem, który gdzieś od lat 80., będzie towarzyszył nam do końca kart, będzie METALLICA.

„Ryk Bestii” unosi się nad całym światem, rozbrzmiewając nawet w najbardziej egzotycznych krajach. Jednak najbardziej zaznaczony jest balans pomiędzy dwoma światami, starym i nowym kontynentem, Europą i Ameryką. Oczywiście nie bez powodu autor na dłużnej zagości w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii, gdyż jest tam o czym opowiadać.

„Dekady metalu” przedstawiają również dwa światy, w których żyje muzyka Metalowa. Jeden skomercjalizowany, a drugi podziemny. Z jednej strony ogromne festiwale i status gwiazdy (co w zasadzie możemy zauważyć przy każdym gatunku Metalu, jednak najbardziej przy Glam, Heavy czy Thrash Metalu), a z drugiej hermetyczność i przynależność dla wybrańców i wiernych fanów (najczęściej towarzyszące Death czy Black Metalowi).

Kolejnym ważnym aspektem poruszanym w tej publikacji jest wpływ sytuacji społeczno-politycznej na muzykę i odwrotnie, wpływ Metalu na społeczeństwo, na młode pokolenia (jak i reakcje rodziców, osób decyzyjnych ze świata polityki i religii).

Wydanie drugie jest uzupełnione o muzyczne deliberacje autora odnoszące się do XXI wieku (aż do 2020 roku!). Ponadto – zdjęcia okładek ważniejszych albumów w historii Metalu, a także o zeznania Polskich Metalowców na temat Metalu i najważniejszych albumów. A spowiadali się Piotr Wiwczarek, Jarosław Szubrycht, Kamil Staniszek, Maciej Krzywiński, Łukasz Orbitowski i Michał Zdancewicz, którzy wnieśli sporo wspomnień o Polskiej scenie Metalowej.

„Ryk Bestii – Dekady metalu” to niekończąca się opowieść, nie tylko o muzyce Metalowej, ale i o miłości do muzyki, o ludziach ją tworzących, także o jej fanach. To też opowieść o życiu i umieraniu dla tej muzyki ale i za muzykę… Muzykę, która z jednej strony jest dość prymitywna, a z drugiej szaleńczo techniczna, z jednej strony hipnotycznie wolna, a z drugiej zawrotnie szybka, z jednej strony przepełniona negatywnymi emocjami, a z drugiej pozytywnymi wybuchami emocji, z jednej strony bardzo ortodoksyjna, a z drugiej, chyba najbardziej eklektyczna, ze wszystkich rodzajów muzyki.

https://inrock.pl/produkt/ryk-bestii-ian-christe-oprawa-twarda/

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.
Powrót do góry