„So far… So good… So Megadeth – Historia zespołu MEGADETH” Martin Popoff

Wydawnictwo Kagra, 2018 (Wydanie pierwsze)

Strona internetowa: http://www.kagra.com.pl/

Ilość stron: 416 stron, bogato ilustrowana, twarda oprawa

Wydawnictwo Kagra co jakiś czas wypuszcza na rynek publikację, której tematem jest jakiś kultowy zespół, oczywiście z kręgu szeroko pojętego Rocka / Metalu. I tym razem temat dotyczy zespołu, który sporo namieszał w Metalowym Światku począwszy od lat 80 XX wieku i miesza do dzisiaj, nie tylko ze względu na swoją muzykę, ale i ze względu na swojego niekwestionowanego lidera Dave’a Mustaine’a.

Od samego początku istnienia tej kapeli narastało wokół zespołu sporo kontrowersji. Nierzadko fani Metalu dzieli się na tych co ich kochają i tych co ich nienawidzą, oczywiście byli też i ci neutralni…

Autor książki, znany z mnóstwa innych książek i publikacji o tematyce muzycznej prezentuje nam biografię zespołu aż do roku 2013. Oczywiście w centrum zainteresowania jest nie tylko sam zespół, ale i jego główny muzyk – Dave Mustaine, którego losy zaczynają się w młodości ze zdawkową informacją o rodzinie, epizodem w METALLICE aż do regularnej twórczości MEGADETH, w której zawarte są początki tworzenia zespołu, relacje między poszczególnymi muzykami, częste problemy ze zmianami składu, relacje z innymi zespołami, konflikty wewnątrz-zespołowe oraz poważne problemy z uzależnieniami (które cyklicznie się powtarzają).

Począwszy od pierwszego albumu „Killing Is My Business… and Business Is Good!” a skończywszy na tym przedostatnim z 2013 roku („Super Collider”) każdy materiał jest omawiany i analizowany wręcz utwór po utworze ukazując dodatkowo sytuacje związane z powstawaniem utworów, ich tekstami, okładkami albumów, składem muzyków, nagrywaniem w studio, relacjami z wytwórniami czy graniem materiału podczas koncertów.

Biografia jest przeplatana wypowiedziami poszczególnych muzyków MEGADETH i z innych kapel, jak i managerów oraz producentów. Poza twórczością wydawniczą zespołu omawiano stosunek zespołu do Glam Metalu, Grunge czy Nu Metalu, a także wspólne opinie na temat poszczególnych muzyków (zwłaszcza na temat Dave’a Mustaine) kwestie wiary i religii (również głównie ze strony Mustaine’a).

Czytając książkę da się wyczuć nieustający problem wiecznej pogoni za sławą przewyższającą METALLICĘ, a także problem medialnej demonizacji osoby Dave’a Mustaine’a.

Książka jest wzbogacona o wiele czarno-białych zdjęć, okładek albumów i plakatów koncertowych.

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.
Powrót do góry