DISLOYAL „Pessimistic”

Szataniec, 2022

Muzyka: Technical Death Metal
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/disloyalband
https://www.szataniec.pl/pl/p/DISLOYAL-Pessimistic-99-CD-jewelcase-2022-PRE-ORDER/1039
Czas trwania: 55:04 (12 utworów)
Kraj: Polska

DISLOYAL powstał w 1997 roku na Mazurach. Od samego początku muzyka zespołu wskazywała na duży potencjał. Jednak zespół wydał tylko 4 albumy do 2015 roku żonglując składem do tego stopnia, że na ostatnim wydawnictwie „Godless” z pierwotnego składu pozostał tylko Jaro, perkusista, tworzący z wokalistą 50% polskiej krwi pomiędzy gitarzystami Białorusinami. Jedak niezależnie od składu, DISLOYAL tworzył solidny techniczny Death Metal w stylu DEATH, MORBID ANGEL czy CARCASS, a nawet jeszcze bardziej brutalniej…

A najnowszy, długo oczekiwany album “Divine Miasmata” ulega opóźnieniu, więc być może w ramach rekompensaty, a może w ramach przypomnienia o sobie fanatykom ekstremalnego Metalu, nagle, na 25-lecie powstania, zespół DISLOYAL wraz z wytwórnią Szataniec zorganizował prezent nie tylko dla swoich fanów, ale ogólnie dla fanów technicznego Death Metalu.

Krążek zawiera reedycję debiutanckiego albumu „Pessimistic” z 1999 r. oraz pierwsze i jedyne demo „Desire” z 1997. Oba materiały nagrane w latach ich wydania w kultowym już Selani Studio w Olsztynie. Ponadto, jak zapowiadała wytwórnia Szataniec, do każdego CD ma być dodana oryginalnie wydrukowana w 1997 r. okładka MC z demo „Desire”, którą zespół używał podczas promowania tego materiału.

Trudno się odnieść do tego co już było, słuchając dzisiaj archiwalnej muzyki DISLOYAL. Sentyment może zniekształcać ocenę. Ale nie ma co ukrywać, że demo i pierwszy album były (są) bardzo potężnie i dobrze zrealizowane oraz bardzo spójne aranżacyjnie (w zasadzie zmienił się wówczas tylko basista)…

A muzycznie? Oczywiście techniczny Death Metal… Miażdżące brzmienie gitar z technicznymi aranżacjami wyraźnie inspirowanymi muzyką DEATH, pełne zmiennych i szybkich riffów wzbogaconych o klimatyczne solówki oraz krzyczący growl, z rozbudowaną sekcją rytmiczną (z mnóstwem zmian rytmu i przejść). Niektóre patenty kompozycyjne są łudząco zbliżone do patentów DEATH… gitarowe riffy, solówki, basowe zagrywki, perkusyjne zawirowania. Ale zapewne wówczas o to chodziło. Już wtedy było słychać jaki warsztat muzyczny posiadają muzycy DISLOYAL. I o ile o gitarzystów było łatwiej, to o perkusistów zawsze trudno. A Jaro naprawdę wszystko doskonale utrzymywał w rytmicznych, skomplikowanych rytmach. Dzisiaj uważam, że na tych dwóch materiałach najsłabszym ogniwem był wokalista. Jego nie do końca dopracowany growlujący krzyk mocno kojarzy mi się z jakością jaką prezentowano wówczas w wielu podziemnych kapelach. Chociaż z drugiej strony gitarzysta z niego dobry. Nie wiem kto odpowiadał za partie solowe, a kto za rytmiczne, ale wszystko idealnie cykało jak w szwajcarskim zegarku. Szybkie riffowanie, gitarowe akcentowanie, polifoniczne zagrywki i solówki przy równie skomplikowanych tematach basu i perkusji niwelują niedociągnięcia barwy wokalu…

… Oczywiście po zmianie składu przy kolejnych albumach, DISLOYAL nadal pozostał techniczny ale stał się o wiele bardziej brutalny, a także zyskał na innym, zdecydowanie lepszym wokalu… A co nam ukaże kolejny album “Divine Miasmata” z jeszcze nowszym wokalistą Konstantin Kolesnikov, czas pokaże.

Lista utworów:
„Pessimistic:
1. Discover the Power
2. The Dolls Factory
3. The Quest
4. Creating an Art
5. Source of My Faith
6. The Pain of Existence
7. Sinner’s Cry
8. A Day of Sorrow
„Desire:
9. Desire
10. Declaration
11. Make My Dreams Come True
12. I Am the God

Skład:
„Pessimistic”:
Yaro – perkusja
Szycha – wokal & gitary
Zakamar – gitary
Macabre – bas

„Desire”:
Yaro – perkusja
Szycha – wokal & gitary
Zakamar – gitary
Jurek – bas

Ocena: 8.0/10

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.
Powrót do góry