„Zetrzyj krew i graj dalej – Historia zespołu Turbo” – Filip Bogaczyk

Wydawnictwo Kagra, 2019 (wydanie pierwsze)

Strona internetowa: http://www.kagra.com.pl/turbo/zetrzyj-krew-i-graj-dalej-historia-zespolu-turbo

Ilość stron: 528 stron, miękka oprawa,

Biografa wręcz z naukową precyzją przedstawia losy zespołu TURBO i poszczególnych (prawie trzydziestu) muzyków posiłkując się cytatami z rozmów, czy przypisami z ogromnej ilości innych źródeł, w układzie rzetelnej publikacji naukowej.

Początek zdarzeń zaczyna się już o wiele wcześniej niż sama historia TURBO, gdyż pod koniec lat 40. by potem na dłużej zatrzymać się w latach 50-70 ubiegłego wieku i bardzo szczegółowo opisując zajścia związane z osobami, które w przyszłości będą miały wpływ na egzystencję oraz powstanie w Polsce nowego trendu muzycznego jakim był tzw. Big-beat (wraz z jego czołowymi przedstawicielami).

Zanim autor tej opasłej biografii przejdzie do opisu powstawania TURBO przestawi nam ludzi (nie tylko muzyków) i ich zespoły, które były niejako pierwszymi doświadczeniami prowadzącymi do powstania TURBO, gdyż jak się okaże – wszystkie drogi prowadzą do TURBO, nawet te zaczęte w takich kapelach jak STRESS, MANUFAKTURA 4 DYREKTORÓW i w wielu innych.

Oczywiście przy okazji pojawia się wiele ciekawych informacji na temat trudnej sytuacji rodzącej się muzyki rockowej w ówczesnym PRL-u, wpływu komunistycznych zależności i komunistycznego państwa na wiele zespołów, powstania pierwszych koncertów, chociażby w Jarocinie (sprzed czasów wszystkim znanego ogólnopolskiego festiwalu).

Standardowo, następnie pojawiają się treści dotyczące samego zespołu TURBO, czyli koncertów (także fajnych anegdot), nagrywania muzyki, opisy albumów (też opinie samych muzyków), genezy tekstów, realizacji teledysków i oczywiście relacji w grupie, a także wzlotów i upadków. Ponadto cały czas przejawia się wątek dotyczący stosunku muzyków TURBO do KAT i TSA (jakby w formie permanentnej konkurencji) ale i stosunków muzyków do samych siebie (zwłaszcza na polu Hoffmann – Kupczyk), gdyż jak wiadomo pierwszy poświęcił swoje życie dla TURBO, a bez drugiego TURBO to już nie TURBO (jak sądzi większość fanów).

Książka zwiera mnóstwo wątków pobocznych, które ciekawie ubarwiają tę opowieść. Autor wręcz popisuje się swoją ogromną wiedzą wplatając w treści informacje o początkach Metalmanii, a nawet szeroko (i w niektórych przypadkach bardzo szczegółowo) opisuje zespoły nierozerwalnie związane z członkami TURBO, czyli CETI, NON IRON, CREATION OF DEATH, AION, solowe projekty muzyków, a nawet CZERWONE GITARY i wiele innych. Także obrazuje nam współczesne polskie rockowo-metalowe retrospekcje czy comeback’i.

Zakończeniem książki jest obszerna dyskografia każdego z ważniejszych zespołów, z którym każdy z członków TURBO miał do czynienia.

Książka jest ubarwiona czarno-białymi zdjęciami, zarówno tymi archiwalnymi jak i oficjalnymi.

Jej koniec znajduje się gdzieś na początku 2019 roku, co sprawia, że jest naprawdę świeżą pozycją, którą każdy fan nie tylko TURBO, Hoffmanna czy Kupczyka ale i polskiego Metalu powinien mieć w swoich zbiorach.

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.
Powrót do góry