„Czarodzieje i Demony – Historia zespołu Uriah Heep” – Dave Ling

Wydawnictwo Kagra, wydanie pierwsze, 2019

Strona internetowa:

http://www.kagra.com.pl/uriah-heep/czarodzieje-i-demony-historia-zespolu-uriah-heep

Ilość stron: 336 stron, ilustrowana, twarda oprawa

Po 50 latach istnienia w muzycznym światku szeroko-pojętego rock’n’rolla (a konkretnie hardrock’a i progresywnego rock’a) i przy odpowiedniej stylizacji członkowie URIAH HEEP rzeczywiście wyglądają jak czarodzieje, którzy dawno temu ujarzmili demony, nie tylko te, istniejące w ich głowach ale i te wśród swoich fanów.

Ta historia zaczyna się w młodości poszczególnych muzyków. By następnie przez jakiś czas skupić się na zespole będącym niejako wstępem do przygody muzycznej URIAH HEEP, czyli SPICE. Wówczas trwało formowanie składu, pojawiły się pierwsze doświadczenia koncertowe by ostatecznie zmienić nazwę na URIAH HEEP.

Dalej fabuła toczy się chronologicznie poprzez całą działalność zespołu ukazując głównie zdarzenia z tras koncertowych, roszady w składzie, oczywiście zatrzymując się na wydawnictwach muzycznych, przedstawiając analizy utworów, dobranych okładek i innych niuansach dotyczących nagrywania materiałów.

Ta opowieść o podróży na sam szczyt sławy, potem regresji i triumfalnym powrocie jest wzbogacona o wypowiedzi muzyków i ludzi związanych z zespołem co nadaje książce wiarygodności. Zwłaszcza, że doczytacie się tam o wielu ważnych sprawach (jak konflikty wewnątrz-zespołowe, problemy uzależnienia, finansowe potyczki i sukcesy). Przytoczonych jest też mnóstwo anegdot (np. bijatyki z fanami, nurkowanie w torcie, deszcz ziemniaków na scenie, przygody z groupies, żołnierze podczas koncertów) oraz całkowicie niezabawnych historii (np. kradzież sprzętu i rzeczy osobistych, próby zabójstw członków zespołu).

Biografię wzbogacają tematy związane z solowymi karierami niektórych członków oraz fragment książki Jeffa Perkins’a „Born To Perform” ukazujący ostatni rozdział z życia byłego wokalisty Davida Byrona. Książka kończy się gdzieś w 2018 roku po wydaniu jak na razie ostatniego albumu „Living The Dream”.

Ostatnie strony to wykaz pełnej dyskografii (audio i wideo). Książka dodatkowo zawiera wiele zdjęć zespołu i muzyków z różnych okresów, zdjęcia plakatów koncertowych i biletów.

Miejsce zamieszkania: Parczew, Polska. Zainteresowania / Hobby: muzyka, dziennikarstwo muzyczne, religioznawstwo, orientalistyka, antropologia, psychologia, medycyna, socjologia. Ulubione gatunki muzyczne: przede wszystkim wszystkie gatunki Metalu, Hardcore'a, Progresywny Rock oraz Gothic, Ambient, Muzyka Klasyczna, Etniczna, Sakralna, Chóralna, Filmowa, New Age, Folk i czasem Jazz, Elektro, Muzyka Eksperymentalna, Alternatywna... Współtworzył magazyn & webzine Born To Die'zine jako Gnom.
Powrót do góry